Dlaczego dziecko nie pamięta o zadaniach domowych?

Mój syn ma 9 lat, chodzi do 4 klasy. Dwa lata temu Julek zmienił szkołę. Trzecia klasa to było przedszkole; brak zadań domowych, wychowawczyni " dobra Pani"itp W poprzedniej szkole nie miał żadnych problemów Czwarta klasa to tylko problem. Nie chce się uczyć, przeszkadza na lekcjach,nudzi się zapomina o zadaniach domowych, zdarza mu się odmawiać wykonania polecenia nauczyciela. Nauczyciele i psycholog określają go jako wyjątkowo inteligentnego Jest najlepszym uczniem z informatyki

Może być tak, że Pani syn najzwyczajniej się nudzi na lekcjach. Jeżeli rzeczywiście jest wyjątkowo inteligentny, jak Pani pisze, to zwykłe lekcje szkolne mogą niejako być na niższym poziomie niż ma predyspozycje. Proponuję wykonać serię testów diagnostycznych (m.in.na inteligencję) i pomyśleć ewentualnie nad lepszym ukierunkowaniem zdolności syna (zajęcia dodatkowe, hobby, zmiana szkoły lub klasy by zwiększyć poziom nauczania). Pozdrawiam

Witam, klasa czwarta to okres w którym uczeń przechodzi na kolejny etap edukacji. Zmiana systemu nauczania – przejście do nauczania przedmiotowego (nowi nauczyciele), zmiana podręczników, inne metody nauczania, system oceniania. Wprowadzenie ocen szkolnych, zwiększone wymagania wobec ucznia. Jak Pani napisała w przypadku syna, pojawiły się zadania domowe. Wszystko to mogło wpłynąć na poczucie bezpieczeństwa dziecka. Proszę również zwrócić uwagę na relacje dziecka z innymi uczniami w klasie. Jeżeli w szkole jest psycholog proszę porozmawiać na ten temat, jak pomóc synowi, jak podnieść jego motywację, dostosować pomoc w zgodzie z poziomem rozwojowym dziecka. Może Pani skorzystać z konsultacji z psychologiem dziecięcym. Nie tylko zadbać o sferę intelektualną ale również zwrócić uwagę na aspekt rozwoju emocjonalnego.
Pozdrawiam serdecznie
Dorota Nowacka
psycholog
rejestracja@psycholognowacka.pl
www.psycholognowacka.pl

Witam, polecam konsultację z psychologiem dziecięcym (terapeutą systemowym) który wspólnie z Panem znajdzie jak najlepsze rozwiązania dla chłopca, jak również wskaże Panu najlepsze rozwiązania służące nie wzmacnianiu wyżej opisanych zachowań syna. Pozdrawiam, Monika