Słaba pamięć u 18-letniej osoby

Słaba pamięć u 18-latka? Mam słabą pamięć, ale nie we wszystkich przypadkach. Ostatnio zdarzyło mi się nie zgasić płomienia w kuchence, zorientowałem się po godzinie, a dzisiaj zapomniałem o wyłączeniu piekarnika. W moim przypadku takie zapominanie może być niebezpieczne. Czasem zdarza mi się zapomnieć o zrobieniu czegoś, ale nie do przesady. Ogólnie jestem jakiś roztrzepany i wolno kojarzę - chyba od zawsze. Co mogę z tym zrobić?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Witam
Najlepszym sposobem dotarcia do przyczyny Pana kłopotów
z pamięcią i znalezienia właściwego rozwiązania problemu
jest konsultacja z neurologiem, który pokieruje dalszą
ścieżką diagnostyczną i zastosuje odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam serdecznie

0

Myślę, że warto byłoby skonsultować Pana problem z neurologiem w Pana miejscu zamieszkania, który ustali ścieżkę diagnostyczną.

Dobrze byłoby porozmawiać także z psychologiem, który mógłby wykonać badanie funkcji poznawczych i sprawdzić jak funkcjonuje Pana pamięć.

Życzę wszystkiego dobrego!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl

0

Witam Pana. Z pewnością warto Pana obserwacjami i doświadczeniami podzielić się z psychologiem w kontakcie bezpośrednim. Będzie on miał okazję zadać Panu ważne pytania i uzyskać odpowiedzi. Trudności z koncentracją mogą mieć różne źródła. Jednym z nich jest stres w życiu człowieka. Jeśli jest silny a czasem długo trwający może poważnie osłabiać naszą uwagę, która odpowiada za nasze procesy pamięci. Warto się również upewnić, że z Pana zdrowiem fizycznym jest wszystko w porządku (warto pomyśleć o wizycie u lekarza). Takie określenia, że jest Pan roztrzepany, wolno kojarzy i ma Pan opisane problemy chyba od zawsze mogą Panu utrudniać uzyskać zmianę. Proszę uważać na swoją samoocenę. Jeszcze raz podkreślam proszę rozważyć wizytę u psychologa. Pozdrawiam Pana
http://piotrantoniak.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dzień dobry!

Zachęcam do lektury licznych artykułów na portalu dot. pamięci i jej trenowania.
Aby jednak dostosować porady na Pani miarę i Pani indywidualne potrzeby - potrzebnych byłoby więcej informacji, szczegółowa rozmowa dot. Pani problemów, kiedy i w jaki sposób się pojawiają, a także historii Pani życia i zdrowia.
Zawsze można skonsultować się w tej sprawie z lekarzem pierwszego kontaktu, który może pokierować Panią dalej w zależności od swoich przeczuć - np. do lekarza neurologa, endokrynologa, psychiatry czy psychoterapeuty.

Pozdrawiam!

0

Proszę skonsultować się z psychologiem lub lekarzem psychiatra, który określi źródła i skale problemu oraz zaproponuje odpowiednie leczenie lub mnemotechniki.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czym może być wywołana słaba pamięć długotrwała u młodej osoby?

Witam. Mam kilka pytań na temat pamięci ( głównie długotrwałej ) 1. od czego zależy co się pamięta po latach 2. czy to, że nie pamięta się części rzeczy z przeszłości powinno wzbudzać niepokój? 3. czy nie pamiętanie niektórych faktów i osób, które widziało się lata temu powinno niepokoić? 4. czym może być wywołana słaba pamięć długotrwała u młodej osoby? 5. czy to, że miało się anemię oraz niedoczynność mogło wpłynąć na to, że nie pamięta się niektórych faktów sprzed kilku lat nawet po wyleczeniu? 6. czy anemia oraz niedoczynność tarczycy mogło generalnie osłabić pamięć nawet po wyleczeniu? 7. kiedy zaburzenia pamięci długotrwałej powinna skłonić do pójścia do specjalisty? 8. czy można mieć predyspozycje do słabej pamięci ( zarówno długotrwałej jak i krótko )? 9. czy stres może wpłynąć do zaburzenia pamięci długotrwałej czy tylko jak coś krótkotrwałej? Pozdrawiam
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Dzień Dobry Pani,

Pamięć długotrwała magazynuje informacje z całego życia, takie jak doświadczenia, zdarzenia/wydarzenia, emocje, słowa, umiejętności, słowa, oceny.
W pamięci długotrwałej zawarta jest wiedza na temat samego siebie i świata.
Najbardziej pamiętamy to, czemu nadajemy/nadaliśmy znaczenie emocjonalne.
Jeśli doświadczenia z przeszłości były trudne, urazowe, czy traumatyczne, są one wypierane z pamięci, by ponownie ich nie przeżywać (mechanizm obronny).
Stres jak najbardziej wpływa niekorzystnie na jakość zapamiętywania, jak również deficyty w funkcjonowaniu tarczycy, czy w przypadku anemii.

Podsumowując, jeśli pojawił się u Pani niepokój, związany z pamięcią z przeszłych wydarzeń (to prawdopodobnie jest coś na rzeczy), warto byłoby skontaktować się z Poradnią Zdrowia Psychicznego, celem diagnostyki i ewentualnego podjęcia psychoterapii.
Pomocna byłaby dla Pani konsultacja i badanie neuropsychologiczne, które dałoby wgląd w funkcjonowanie procesów poznawczych.

Z przesłaniem dla Pani tego, czego Pani najbardziej potrzebuje,
irena.mielnik.madej@gmail.com

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty