Dzień dobry.

Można powiedzieć, że skoro skierowano Panią na psychoterapię, uznano zapewne, że Pani, jak to Pani nazwała, zaburzenia są wyleczalne. Podkreślić jednak trzeba, że jako ludzie dysponujemy różnego rodzaju typami osobowości, co nie oznacza, że każdy przypadek wymaga leczenia.
Wydaje się kluczowe nie tyle to, jakim "rodzajem" osobowości jesteśmy, ile to, jakie jej cechy mogą stanowić przeszkody w naszym codziennym funkcjonowaniu.

Pozdrawiam.

0

Terapia grupowa bywa skuteczna przy zaburzeniach, o ktorych Pani pisze, jednak ważne jest też to, czy Pani czuje się na siłach pracować na ten moment nad swoimi trudnościami w grupie. Jeżeli tak, to zachęcam, żeby spróbować. Jeżeli jednak ma Pani obawy, może Pani rozpocząć terapię od spotkań indywidualnych, a kiedy będzie Pani gotowa na grupę, wtedy może Pani kontynuować terapię w ten sposób.

0

Dzień dobry,

Może lepiej nie traktować tak diagnozy, a bardziej - co Pani chce zmienić w swoim myśleniu, przeżywaniu - co Pani przeszkadza w satysfakcjonującym funkcjonowaniu ?

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Witam,
psychologowie i psychiatrzy posługują się wywiadem oraz dodatkowymi narzędziami, nie ma takiego ogólnie dostępnego testu, zresztą diagnoza nigdy nie jest oparta w oparciu o jakiś jeden test wyłącznie. W odpowiedzi na Pani pytanie diagnozy dokonuje specjalista. Zawsze istnieje zapewne możliwość dodatkowej konsultacji w celu potwierdzenia diagnozy. Zastanawiam się jednak, czemu zadaje Pani takie pytanie. Zaburzenia osobowości są dość zróżnicowanie, także nasilenie ich natężenia, od tylko pewnych zachowań charakterystycznych dla danego zaburzenia osobowości, do bardziej nasilonego i uciążliwego wzorca. Rzecz jasna to także zmienia się w życiu, bardziej nasila się w momentach trudnych i stresujących w życiu, jednak zawsze warto je leczyć, właściwą formą pomocy jest psychoterapia. Diagnoza w psychologii klinicznej i psychiatrii służy po to, żeby jak najlepiej zrozumieć mechanizmy funkcjonowania człowieka i pomóc mu. Także zachęcałabym Panią do podjęcia leczenia w celu poprawy jakości swojego życia. Pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wyleczenie się z tokofobii

Witam. Czy jest szansa na wyjście z tanatofobii? Wiem, że wszyscy myślą o śmierci ale czy można w jakiś sposób odzyskać radość z życia? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 34 LAT ponad rok temu

Witam,
Jak każdą fobię, także tanatofobię można i należy leczyć. Najlepszym wyjściem w Pana sytuacji będzie zgłoszenie się do psychologa, który po pierwsze zdiagnozuje czy:
- stan, w jakim się Pan znajduje jest ze spektrum fobii, czy też mamy do czynienia z innym zaburzeniem, np. depresją.
- czy lęk, jaki Pan przeżywa jest w granicach tzw.normy (nie ma osób, które nie myślą o śmierci, czy też nie boją się jej), czy też jest lękiem panicznym wymagającym podjęcia terapii.

Jest kilka możliwych metod leczenia fobii (w tym również tanatofobii), np: terapia poznawczo-behawioralna, psychodynamiczna, bądź leczenie farmakologiczne (w ostatnim przypadku należy zgłosić się do lekarza psychiatry). Im szybciej podejmie Pan odpowiednie kroki, tym szybciej odzyska Pan spokój ducha. Powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty