Schizofrenia paranoidalna i zmiana podejścia do problemów

Witam. Nie umiem zmienić podejścia do problemów na proaktywne. Przytłaczają mnie one. W domu mnie nauczono, że należy się nimi zamartwiać. Mam problemy ze swoją osobowością. Osobowość shizotypowa. Nie wiem, co to oznacza i oznaczać będzie w przyszłości. Nie zamierzam zakładać rodziny, choć mój chłopak na to nalega. Boję się, jak sobie poradzę z moimi zaburzeniami. Wstydzę się ich, chociaż one mnie chronią, dając mi czas potrzebny na dorośnięcie. Mam shizofrenię paranoidalną.

Witam serdecznie,
Przy Pani diagnozie niezbędna jest pomoc specjalisty - psycholog, psychoterapeuta, psychiatra. Warto byłoby udać się na psychoterapię i wspomóc ją farmakoterapią (wizyta u psychiatry). Pomoc specjalistów pomoże Pani w odpowiedzi na nurtujące pytanie i w poprawie funkcjonowania.
Zapraszam na rozmowę indywidualną.
Pozdrawiam, Magdalena Rachubińska

Osobowość schizoidalna (rozróżnia się zaburzenia schizotypowe albo osobowość schizoidalną), wg. klasyfikacji ICD-10, to zaburzenie osobowości, w którym występuje wycofanie z kontaktów społecznych i emocjonalnych, skłonność do fantazjowania, marzenia oraz preferowanie samotności i rozmyślania o sobie. Występuje tutaj też słabsza umiejętność wyrażania uczuć i odczuwania przyjemności.

Zaburzenia schizotypowe są nieco podobne. Wg ICD-10 są to ekscentryczne zachowania, zaburzenia odczuwania emocji, przyjemności (jak np anhedonia) i myślenia (np. urojenia) oraz skłonność do wycofania społecznego. Dodatkowo występują też zaburzenia postrzegania (np. omamy). Zaburzenia te nie mają wyraźnego początku.

W poradzeniu sobie z objawami na co dzień (oczywiście poza regularnym stosowaniem leków zgodnie z zaleceniami, co jest bardzo ważne) może Pani pomóc psychoterapia w nurcie nastawionym na zmianę zachowań tj. podejścia do problemów. Musi Pani jednak wiedzieć, że schizofrenia jest chorobą, którą ma się całe życie, można jedynie nauczyć się prawidłowego funkcjonowania z nią.