Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 2 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?

Depresja bardzo utrudnia funkcjonowanie osoby w środowisku zawodowym, społecznym i prywatnym. Trzeba wiedzieć, kiedy jest moment na zgłoszenie się do specjalisty. O tym opowiada lekarz Zofia Antosik.

Zaburzenie osobowości to stały wzór postępowania, który polega na niezmiennych zachowaniach w odpowiedzi na zmieniające się sytuacje. Inaczej mówiąc, osoba o zaburzonej osobowości nie dopasowuje swojego zachowania do zmieniającej się sytuacji, ale reaguje wg sztywnego schematu. Wynika to z nieumiejętności adaptacji do otoczenia pod względem społecznym i kulturowym. Przejawia się poprzez zaburzenia w kontrolowaniu swojej impulsywności, w stylu myślenia, przeżywania, odczuwanych emocjach, relacjach z innymi ludźmi.

Zaburzenie osobowości powstaje w wyniku trudnych doświadczeń w dzieciństwie, stosowania przez rodziców przemocy słownej, fizycznej lub seksualnej; traumatycznych przeżyć, uzależnień, choroby psychicznej. Nie jest to chorobą, ale sposobem funkcjonowania psychospołecznego i stanowi trudność dla takiej osoby, np. w nawiązywaniu i utrzymywaniu prawidłowych relacji międzyludzkich. Zaburzenia osobowości rozpoczynają się w okresie dzieciństwa lub adolescencji i trwają w okresie dorosłości. Różne są rodzaje zaburzonej osobowości, np. histrioniczna, zależna, paranoiczna, chwiejna emocjonalnie i inne. W psychiatrii stosuje się różne klasyfikacje.

Mgr psychologii klinicznej, psychoterapeuta.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy