W jakim wieku kształtuje się osobowość?

Mam 24 lata i wciąż jeszcze siebie dokładnie nie znam. Jeszcze w wieku 22 lat moje zachowania były typowe dla wieku nastoletniego. W jakim wieku osobowość człowieka jest już definitywnie ukształtowana? I czy to prawda, że po 40 nie da się już zmienić charakteru?

Szanowna Pani,
osobowość są to względnie stałe cechy ( intelektualne, emocjonalne, temperamentalne, wolicjonalne), które kształtują się pod wpływem procesu socjalizacyjnego. Temperament i inteligencję obserwuje się już w dzieciństwie. System wewnętrznej regulacji pozwalający na adaptację i wewnętrzną integrację myśli, uczuć i zachowania w określonym kontekście oraz w wymiarze czasowym (poczucie stabilności). Istotny jest okres adolescencji (od 11-12r.ż), obfituje w nowe zachowania, stąd wrażenie, że cechy leżące u ich podłoża ulegają w tym czasie wyostrzeniu. Od 21 r.ż. kształtuje się osobowość człowieka - wczesna dorosłość, jest to czas uczenia się podejmowania decyzji, realizowania planów, wywiązywania się z podjętych zobowiązań. Odnosi się do trzech wymiarów: aktywność zawodowa, relacje partnerskie, gotowość do założenia rodziny. Osobowość pod wpływem przeżyć ulega zmianie, ważny wpływ na kształtowanie osobowości wywierają pozytywne i negatywne konsekwencje wynikające z intymnych relacji z drugą osobą, interakcje społeczne.
Zachęcam do poczytania;
http://niezalezna.pl/94314-dziesiec-cech-dojrzalej-osobowosci
Pozdrawiam serdecznie

Dzień Dobry Pani,

Osobowość (m.in. charakter) kształtuje się w ciągu przebiegu całego życia, szczególnie wtedy, gdy nadajemy temu świadomą motywację
oraz znaczenie emocjonalne.

Serdeczności i radości Pani życzę,

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605