Zaburzenia osobowości z nawarstwieniem lękowo-depresyjnym - co to oznacza?

Moja diagnoza przez lekarza psychiatrę (który zresztą stawiał sporo diagnoz, ale zaprzestał na tej) brzmi: zaburzenia osobowości z nawarstwieniem lękowo-depresyjnym. Powiedział mi, że z tego można wyjść, że nie jest to nic groźnego itd aczkolwiek leki raczej mi nie pomogą a pomóc mi może psychoterapia. Podobno można dojść do normalnego stanu. Czy jest to choroba psychiczna? Czy to jest wyleczalne? I co to dokładnie jest za choroba? Z góry dziękuje i czekam na odpowiedź.

ponad rok temu

Witam serdecznie.

Zaburzenia osobowości są jednym z bardziej złożonych zagadnień wspólczesnej psychiatrii.

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że polegają one na występowaniu mało elastycznego, sztywnego wzorca zachowania, które jest powodem problemów w funkcjonowaniu psychospołecznym, np. osoba z zaburzoną osobowością typu borderline chrakteryzuje się znaczną impulsywnością, przez co  dokonuje samookaleczeń, nadużywa substancji psychoaktywnych, czesto zmienia pracę, a z tzw. osobowością zależną może całe życie pracować na jednym stanowisku i mieć tego samego partnera itd.

Prawidłowy rozwój osobowości polega na tym, że uczymy się różnych zachowań i sposobów reagowania w zależności od zmian, jakie zachodzą w naszym otoczeniu. W przypadku zaburzeń osobowości ten rozwój zostaje zatrzymany. Ten rozwój osobowości może być jednak stymulowany dzięki psychoterapii, która jest podstawową metodą leczenia tych zaburzeń.

Typowy dla zaburzeń osobowości sztywny repertuar zachowań powoduje, że dana osoba ma dość małe możliwości radzenia sobie ze stresem, dlatego predysponują one do rozwoju zaburzeń depresyjnych i lękowych. Najczęściej to właśnie depresja lub zaburzenia lękowe są powodem pierwszego zgłoszenia się do psychiatry lub psychologa.

Wielu klinicystów uważa, że  zaburzenia osobowosci są przyczyną  nawrotów depresji.Dlatego też, najskuteczniejszą formą leczenia są leki i psychoterapia stosowane równolegle.

Zaburzenia osobowości nie są zaliczane do chorób psychicznych.

Z pozdrowieniami.