Współżycie niestety nie należy do najłatwiejszych z uwagi na występujący chłód emocjonalny, znikomy poziom współczucia i empatii. Co gorsza osoby z osobowością antyspołeczną nie dostrzegają potrzeby zmian swojego zachowania - co zresztą jest cechą wspólną wszystkich zaburzeń osobowości.

Zwykle osoby dyssocjalne traktują wręcz swój „sposób na życie” jak skuteczną, sprawną i efektywną strategię realizacji własnych potrzeb, nie dostrzegając szkód, jakie wyrządzają innym ludziom i do żadnych refleksji zwykle nie dochodzą.

Jak żyć z taką osobą? Przede wszystkim zachęcić do psychoterapii w nurcie poznawczo-behawioralnym bądź psychoanalitycznym. Szansą na powodzenie terapii jest także połączenie terapii grupowej z indywidualną.

Wszystkiego dobrego!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl

0

Witam,

osobowość dyssocjalna (inaczej antyspołeczna) opisuje osoby, które mają trudności z przestrzeganiem norm społecznych, nie ze względu na małe możliwości ich zrozumienia, ale raczej ze względu na niski poziom empatii i wrażliwości na inne osoby i przedkładaniem własnych potrzeb nad potrzeby innych.
Współżycie z takimi osobami jest trudne, zwłaszcza że osoby z cechami osobowości dyssocjalnej bywają agresywne, stosują przemoc, łamią zasady społecznego ładu.
Warto byłoby aby bliska osoba której dotyczy Pani pytanie skorzystała z psychoterapii. Zmiany w zakresie osobowości są możliwe chociaż dotyczą lat pracy nad sobą i przekonania, że ta praca, osobie podejmującej psychoterapię ma się "opłacać".

Pozdrawiam serdecznie
Urszula Sokalska-Goleń
psychoterapeuta
www.urszulasokalska.pl
www.gabinetzmian.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty