Czy warto spotykać się z osobą z borderline?

Witam, Czy wchodzenie w związek z osobą, która cierpi na zaburzenie osobowości typu borderline ma jakikolwiek sens? Czy to możliwe, zeby stworzyć zdrową relacjw z taka osobą, gdy jest się mocno wrazliwą osobą?

Szanowna Pani,
zaburzenie osobowości typu Borderline wymaga systematycznego, długofalowego leczenia metodą psychoterapii. Osoby cierpiące w/w zaburzenie osobowości przejawiają labilność emocjonalną, czują wysoki poziom złości i przejawiają zachowania agresywne, czują silny lęk przed odrzuceniem, który przejawia się uniknięciem odrzucenia, boją się panicznie opuszczenia, niestabilny obraz siebie, zachowania autodestrukcyjne wynikające z braku sensu. życia, wewnętrznej pustki. BPD jest zaburzeniem trudnym do leczenia, wymaga cierpliwości i zrozumienia, pojawia się wiele problemów i przykrości zarówno dla samej osoby, jak i bliskich oraz dla całego otoczenia. Nie jest ono spowodowane złośliwością i złymi cechami charakteru osoby cierpiącej, wiele z tych osób jest mądrymi, pogodnymi, radosnymi ludźmi. Można ten problem próbować zmieniać, poprzez radzenie sobie z emocjami, wchodzenie w relacje i umiejętność trwania w nich. Wymaga to jednak dłuższej, specjalistycznej psychoterapii, motywacji osoby chorej i życzliwej pomocy bliskich.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry, trudno jednoznacznie stwierdzić czy warto tworzyć relacje z taką osobą. Zapewne nie będzie to łatwa relacja i wiele zależy od tego jaka ta osoba jest. Czy zdaje sobie sprawę ze swojego problemu, czy stara się pracować nad swoją osobowością czy wręcz się nią zasłania. To trudna decyzja jak każda. Warto pamiętać że osoby z tą osobowością mają duży problem z utrzymywaniem stałych i trwałych relacji. Jednak coraz więcej osób coraz bardziej rozumie swój problem i walczy ze sobą. To im pomaga nie niszczyć swojego życia. Także warto zastanowić się jak obecnie Pani jest z tą osobą i jaki wpływ ona ma na Panią. Jeżeli czuje się Pani szczęśliwa i chce się z taką osobą wiązać to jakby nie patrzeć każda relacja to ryzyko. Jednak zgodzę się z Panią że w Pani sytuacji wejście w relacje z taką osobą to świadoma decyzja że wchodzę w relację trudną.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień Dobry Pani,

Wskazana byłaby umiejętność radzenia sobie w relacji (umiejętność zadbania o siebie/swoje potrzeby) jak też umiejętność odpowiadania na potrzeby Partnera (w zadbaniu o swoja mocno wrażliwą osobowość).

Z przesłaniem dla Pani wszystkiego najlepszego, irena.mielnik.madej@gmailcom
tel. 502 749 605