Pytanie o partnera osoby z borderline

Czy jest możliwe, aby partner osoby z borderline sam cierpiał na zaburzenie osobowości i nieświadomie wybierał sobie osoby z tym zaburzeniem w ramach kompensowania własnych deficytów? Czy możliwe że taka osoba niechcący prowokuje osobowość z pogranicza i tym samym przyczynia się do pogorszenia stanu swojego partnera?

Witam Panią,
Procesy dobierania się w pary są złożone. Każda para ma też swoją indywidualną, niepowtarzalną historię. Zdarza się, że wybieramy pewną osobę, nieświadomie licząc na to, że da nam to, czego dotąd nie dostaliśmy. A po czasie okazuje się, że partner ma podobny deficyt, który manifestuje się w odmienny sposób.
Osoby ze stwierdzonym zaburzaniem osobowości wymagają psychoterapii, w toku której można m.in. rozpoznać swoje "pułapki zakochania" i głębsze powody powtarzających się problemów w związkach.
Serdecznie pozdrawiam,
Małgorzata Bukowska
http://www.psychologlublin24.pl/

Może się tak rzeczywiście zdarzyć. Warto jest w takim wypadku wybrać się do psychologa, który pozwoli uświadomić sobie mechanizmy działające w takim związku i pomoże znaleźć rozwiązania dla sytuacji problematycznych (np. w których zaburzone zachowanie jednego z partnerów napędza zaburzenie drugiego).

Witam,
Teoretycznie jest to możliwe. By uzyskać bardziej szczegółowe informacje i przyjrzeć się temu co się dzieje polecam osobistą konsultację z psychoterapeutą.
Pozdrawiam
Agnieszka Balicka