Dzień dobry,
Rozumiem Pani troskę dotyczącą zdrowia psychicznego córki w kontekście własnej diagnozy zaburzenia osobowości z pogranicza (borderline). To naturalne, że martwi się Pani o dobrostan swojego dziecka i możliwe ryzyko dziedziczenia takich zaburzeń.
Zaburzenie osobowości z pogranicza jest złożone i wieloczynnikowe (https://portal.abczdrowie.pl/borderline-czyli-swiat-zmiennych-emocji-czyli-swiat-zmiennych-emocji ), co oznacza, że w jego rozwoju uczestniczą różne aspekty, w tym czynniki genetyczne, środowiskowe oraz osobiste doświadczenia życiowe. Chociaż pewne badania sugerują genetyczne predyspozycje do rozwoju tego zaburzenia, nie oznacza to automatycznego przekazywania go z pokolenia na pokolenie.
Spektrum autyzmu i ADHD (zaburzenie hiperkinektyczne) często współwystępują i mają objawy, które mogą być zauważalne już we wczesnym dzieciństwie. Diagnoza tych zaburzeń opiera się na obserwacji zachowań i rozwoju dziecka oraz ocenie specjalistów. Wśród objawów ADHD znajdują się zaburzenia regulacji emocji, a amplituda doświadczanych stanów emocjonalnych jest większa niż u osób zdrowych, jednak mniejsza niż u osób z osobowością graniczną. Stąd od niedawna pojawiają się nowe teorie o tym, że ADHD jest pierwszym etapem borderline, który przy odpowiednim leczeniu nie musi ewaluować ku silniejszym zaburzeniom.
Istnieje możliwość, że w rodzinie mogą występować różne zaburzenia psychiczne, ale każda diagnoza wymaga indywidualnej oceny przez specjalistów. Jeśli ma Pani wątpliwości co do diagnozy córki, warto porozmawiać o nich z lekarzem lub psychologiem dziecka. Może być pomocne przeprowadzenie dodatkowych badań lub konsultacji w celu dokładnego zrozumienia potrzeb i stanu zdrowia córki. Proponuję również intensywną samoedukację na temat każdego z tych zaburzeń. Domyślam się, jak jest Pani trudno, mając opisane wyżej trudności, zarządzać wychowaniem córki dostosowanym do jej specjalnych potrzeb. Im więcej wiedzy na ten temat Pani zdobędzie, tym mniej poczucia winy będzie pojawiać się w trudnych dla Was obu sytuacjach.
Proszę pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i ważne jest, aby opierać się na profesjonalnej ocenie i zaleceniach specjalistów. Pozdrawiam ciepło i życzę wszystkiego dobrego.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy mogę mieć zaburzenia borderline? – odpowiada Mgr Magdalena Klekotko
- Depresja, nerwica, a może borderline? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Zespół Aspergera a osobowość borderline u kobiet – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Typ osobowości z pogranicza borderline – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Borderline a samookaleczanie – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
- Oznaki zespołu Borderline a wizyta u psychologa – odpowiada Mgr Ewa Czernik
- Czy w zaburzeniach osobowości typu borderline mogą występować objawy psychotyczne? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy moja partnerka może mieć Borderline? – odpowiada Mgr Marcin Goluch
- Trudne dzieciństwo a borderline – odpowiada Mgr Agnieszka Szafrańska-Romanów
- Czy ADHD jest dziedziczne? – odpowiada Mgr Karolina Staniaszek