Terapia osób socjo- i psychopatycznych

Interesuję się socjo i psychopatią. Jeśli chodzi o tę przypadłości, bardzo ciekawą kwestią jest leczenie. Nie bardzo pojmuję jak to działa, wydaje się ona niemożliwa Żeby dotrzeć do pacjenta trzeba "zbombardować" go odpowiednią dawką bodźców, sami muszą chcieć się leczyć, a przecież socjo i psycho paci blokują te bodźce, bo na tym polega ta choroba.Jeśli pacjent nie chce pomocy i poprawy, terapia nie ma sensu, a jednak takie działania są podejmowane. Jak i czy przynosi to jakieś efekty?

Jako zaburzenie osobowości psycho- i socjopatia może być poddawana psychoterapii. Czasem osiąga się pewne sukcesy ze względu na wyuczalność pewnych zachowań i odpowiednie przeformułowanie motywacji pacjenta (może nie być zmotywowany poprzez empatię, jednak chęć lepszego funkcjonowania w celu osiągnięcia konkretnych zysków, np materialnych, jest bardziej dostępna dla osób o tym rysie osobowości). Wszystko zależy także od okoliczności trafienia na leczenie- najczęściej jest ono związane z leczeniem przymusowym- np w zakładzie karnym i wówczas osiągnięcie poprawy jest znacząco utrudnione. W przypadku zgłoszenia się na terapię, mamy do czynienia z innym rodzajem motywacji i stopnia gotowości pacjenta do poszukiwania nowych zachowań, co pozwala na lepsze rokowania.

Witam. Ma Pani rację, według badań psychoterapia osób z rozpoznaniem osobowości psychopatycznej (dyssocjalnej) bardzo rzadko odnosi skutek i najczęściej wtedy, kiedy dana osoba sama zgłasza się na leczenie i sama chce z niego korzystać. Jeżeli pacjent nie chce, to - niezależnie od rozpoznania - psychoterapia będzie pozbawiona sensu. Pozdrawiam