Kilka pytań dotyczących psychopatii

Mam kilka pytań dot. Psychopatii 1. Czy istnieją testy wykrywające psychopatię 2. Czy istnieją terapie dla osób psychopatycznych 3. Czy każdy Psychiatra , Psycholog zna się na psychopatii 4. Jeśli nie to gdzie można znaleźć adres takiego lekarza znającego się na psychopatii Pozostaję z Pełnym Poważaniem Franciszek

Witam,

1. Istnieją testy wykrywające psychopatię; część psychologów i jednostki kliniczne je posiadają.
2. Istnieją terapie dla osób psychopatycznych; są to najczęściej terapie indywidualne, gdyż grupowe nie przynoszą korzystnych (lub niewielkie) efektów.
3. "Znanie się" na pewnych zagadnieniach związanych z psychiką może przybierać różną formę: od diagnostów (nie koniecznie wiedzących jak pomagać), po świetnych psychoterpaeutów (zajmujących się stricte psychoterapią) i psychiatrów (zajmujących się ewentualną terapią farmakologiczną i, w niektórych przypadkach, psychoterpaią).
4. Najlepiej udać się ośrodka psychoterapii (w większości dużych miast takie się znajdują) i powiedzieć o swoich podejrzeniach; poddać się diagnozie i zapytać o specjalistów w zdiagnozowanej dziedzinie w Pana mieście. Nie koniecznie już w Ośrodku, do którego Pan się uda.

Pozdrawiam!

Witam,

1. osobowość dyssocjalna, jest diagnozowana na podstawie wywiadu klinicznego, obserwacji i narzędzi testowych służących do diagnozy osobowości,
2. oddziaływanie lecznicze sprowadza się do farmakoterapii (leki SSRI), jednak podstawową formą leczenia jest psychoterapia (terapia poznawczo-behawioralną (w tym trening radzenia sobie ze złością i trening umiejętności społecznych) oraz terapia psychoanalityczną,
3. istnieją specjaliści i ośrodki terapeutyczne, które deklarują możliwość psychoterapii dyssocjalnych zaburzeń osobowości
Proszę zwrócić się z pytaniem o namiary i adresy do Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego

pozdrawiam
A.Aleksandrowicz