Witam serdecznie,
Ciężko rozstrzygać jednoznacznie jak jest i jak być powinno. Tak, jak Pani napisała - wszystko zależy od podejścia specjalisty, od tego w jakim nurcie pracuje, a także od jego cech osobowościowych.
Przykro mi, że spotkała się Pani z osobami, które nie były na tyle empatyczne, na ile Pani tego potrzebowała. Rozumiem jednak, że ile osób - tyle sposobów pracy. Pewne podejścia odpowiadają poszczególnym typom osób, inne nie.
Oczywiście specjaliści z dziedziny psychologii powinni być empatyczni, może jednak ich empatia nie zawsze jest dobrze odczytywana przez klientów. Pomoc indywidualna, grupowa i szpitalna różnią się od siebie znacznie, z tegoż względu poszczególne formy pracy psychologiczno-psychiatrycznej nie wszystkim odpowiadają w takim samym stopniu.
Mam nadzieję, że odpowiedziałam na zadane przez Panią pytanie. Jednakże podkreślę raz jeszcze - nie da się jednoznacznie tego rozstrzygnąć.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
Witam
Podstawowym założeniem psychoterapii psychodynamicznej (nie wiem jak jest w innych nurtach czy też w psychologii) jest leczenie, co oznacza, że osoba, która przychodzi do psychoterapeuty posiada objawy, zachowania lub samopoczucie, które utrudniają jej funkcjonowanie. To jest podstawowy warunek uczestniczenia w psychoterapii tzn. odczuwanie cierpienia psychicznego. Jeżeli ktoś czuje się zdrowy, czy też chce się samodoskonalić to powinien wybrać adekwatne do tego miejsce i zajęcia a nie psychoterapię. Można iść na warsztaty psychologiczne, coaching, zapisać się do grup dyskusyjnych lub kontynuować naukę w dziedzinie, która daną osobę interesuje. Sprowadzanie terapii do rozmowy i oczekiwanie od terapeuty lub psychiatry, że stanie się partnerem do rozmów to pewna Pani potrzeba, która kiedy nie jest zaspokojona, powoduje bunt i niezgodę.
Bycie osobą wartościową wogóle nie wyklucza uczestnictwa w terapii. Pacjent moze być zaradny, zadowolony z pewnych aspektów swojego życia, odczuwać satysfakcję, a przy tym mieć jakiś obszar, który dostarcza mu cierpienia. Terapia, oparta na dialogu, to nie dyskusa na temat poglądów i narzucanie go pacjentowi ,tylko stosowanie dialogu jako narzędzia.
Jeżeli ktos traktuje terapię jako spotkanie czy dialog, to zadałabym pytanie dlaczego tak trudno przyjąć tej osowie, że w tej relacji są wyraźne role pacjenta i psychoterapeuty, i każdy z nich ma swoje ważne zadanie do wykonania.
Czasami jest tak, że pacjentowi ciężko przyjąć nierówną relację, której doświadcza w psychoterapii i "walczy" z tym pomniejszając rolę psychoterapeuty, lub nie godzi się na takie warunki. Najczęściej jest to wynik trudności wejścia w zależność terapeutyczną.
To, że psychiatra lub psychoterapeuta nie robi to czego Pani oczekuje od niego, to nie jest wynik braku szacunku, tylko świadomość swojej roli. Gdyby psychoterapeuta działał zgodnie z oczekiwaniem pacjenta to nie pomoze jemu w wydobyciu się z psychopatologii, z którą ten się boryka.
Mam nadzieję, że moje wyjaśnienie wniosło coś do Pani rozumienia roli psychoterapeuty.
Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak przebiega terapia u psychologia w przypadku zaburzeń osobowości? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak powinna wyglądać terapia? – odpowiada Mgr Katarzyna Troć
- Czy terapia zależy od postrzegania świata przez terapeutę? – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy książka może zastąpić spotkanie i terapię z psychoterapeutą? – odpowiada Mgr Przemysław Mućko
- Czy możliwa jest ocena skuteczności terapii psychologicznej? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak wygląda terapia psychodynamiczna? – odpowiada Mgr Katarzyna Balcerzak
- Leczenie zaburzeń lękowych przy pomocy psychoterapii – odpowiada Mgr Marta Dziekanowska
- Jak leczyć zaburzenia psychiczne u młodej osoby? – odpowiada Mgr Agnieszka Galas - Konsor
- Jak wygląda terapia w nurcie integracyjnym? – odpowiada Mgr Katarzyna Balcerzak
- Terapia w zaburzeniach obsesjno-kompulsywnych – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
artykuły
Psychoterapia humanistyczna
Psychoterapia humanistyczna to nurt terapeutyczny,
Psychoterapia indywidualna - skuteczność i trudności w psychoterapii indywidualnej
Psychoterapię indywidualną można określić najprośc
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy