Witam, podejście do Klienta uzależnione jest od nurtu terapii z której Pan korzysta, czy będzie Pan korzystał. Można mówić o formach pracy lub podejścia do relacji z pacjentem w zależności od nurtu psychoterapeutycznego. W każdym przypadku ważne jest zaangażowanie i motywacja osoby korzystającej z psychoterapii. Trudno pisać o scenariuszach terapii, ponieważ to zależy od celów, doświadczeń i potrzeb Klienta. Przesyłam link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne
Pozdrawiam
Witam serdecznie,
Psychoterapia jest procesem indywidualnym, dlatego nie ma, jak to Pan określił, jednego scenariusza terapii. Istotne są cele, które wyznacza Pan sobie w trakcie terapii. Jeśli ma Pan obawy co do przebiegu terapii, zawsze w trakcie konsultacji może Pan omówić je z terapeutą. Zazwyczaj psychoterapia zaburzeń osobowości jest procesem długotrwałym, ale jest to uzależnione od motywacji pacjenta i postawionych sobie celów.
Pozdrawiam,
Karolina Pietrzak
(karolinapietrzak.pl)
Witam.
Żadna psychoterapia nie posiada scenariusza. Powinna odpowiadać na Pana potrzeby, to Pan określa cel terapii.
Stawianie diagnozy służy lekarzowi psychiatrze, aby mógł przepisać odpowiednie leki. Psychoterapeuta szuka "nieszczęścia" Pacjenta/Klienta, pyta o to, co chciałby zmienić w swoim życiu.
Proszę podczas wstępnej konsultacji u psychoterapeuty zadać wszystkie pytania, jakie się Panu nasuwają wokół terapii. Otwartość i szczerość z obu stron są niezbędnym warunkiem dla skuteczności psychoterapii.
Pozdrawiam.
Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.
Witam serdecznie,
Pytanie, które Pan zadał jest trudne, aby jednoznacznie na nie odpowiedzieć.
Psychoterapia to proces, którego przebieg zależy od nurtu, w którym pracuje psychoterapeuta oraz od potrzeb i indywidualności pacjenta. Są nurty w psychoterapii, które są bardziej ustrukturalizowane, jak np. terapia poznawczo-behawioralna i inne, które polegają bardziej na bieżących problemach, źródłach trudności itd. Są też takie, które łączą wszystkie nurty psychoterapii, aby jak najlepiej dopasować techniki pracy do osobowości pacjenta - terapia integracyjna.
Warto zastanowić się, co chce Pan zyskać dzięki terapii, bo istnieją też krótko- i długoterminowe. Jednakże przy zaburzeniach osobowości najlepszą opcją jest wybranie dłuższego czasu trwania spotkań z terapeutą, ponieważ wymaga to wiele zaangażowania i pracy obu stron.
Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jaka jest najszybsza terapia na zaburzenia osobowości? – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Zaburzenia osobowości i terapia w nurcie egzystencjalnym – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czym się różni terapia poznawczo-behawioralna od terapii psychodynamicznej? – odpowiada Mgr Mateusz Łukasik
- Jaka terapia byłaby skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości borderline? – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
- Zaburzenia osobowości i napady lęku panicznego – odpowiada Mgr Sylwia Wiśniewska
- Wyznaczenie celów terapii w nurcie psychodynamicznym – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
- Jaka psychoterapia jest najlepsza w przypadku schizoidalnego zaburzenia osobowości? – odpowiada Dr Krzysztof Dudziński
- Terapia w zaburzeniach obsesjno-kompulsywnych – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Czym się różni terapia psychodynamiczna od poznawczo-behawioralnej? – odpowiada Mgr Mateusz Łukasik
- Czy taki rodzaj terapii jest odpowiedni przy moich zaburzeniach? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz