Zespół Aspergera

Jednym z zaburzeń rozwoju jest Zespół Aspergera, będący odmianą autyzmu. O tym, jak objawia się ten zespół, opowiada Joanna Grochowska z Fundacji Synapsis.

Witam, podejście do Klienta uzależnione jest od nurtu terapii z której Pan korzysta, czy będzie Pan korzystał. Można mówić o formach pracy lub podejścia do relacji z pacjentem w zależności od nurtu psychoterapeutycznego. W każdym przypadku ważne jest zaangażowanie i motywacja osoby korzystającej z psychoterapii. Trudno pisać o scenariuszach terapii, ponieważ to zależy od celów, doświadczeń i potrzeb Klienta. Przesyłam link do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne
Pozdrawiam

0

Witam serdecznie,
Psychoterapia jest procesem indywidualnym, dlatego nie ma, jak to Pan określił, jednego scenariusza terapii. Istotne są cele, które wyznacza Pan sobie w trakcie terapii. Jeśli ma Pan obawy co do przebiegu terapii, zawsze w trakcie konsultacji może Pan omówić je z terapeutą. Zazwyczaj psychoterapia zaburzeń osobowości jest procesem długotrwałym, ale jest to uzależnione od motywacji pacjenta i postawionych sobie celów.
Pozdrawiam,
Karolina Pietrzak
(karolinapietrzak.pl)

0

Witam.
Żadna psychoterapia nie posiada scenariusza. Powinna odpowiadać na Pana potrzeby, to Pan określa cel terapii.
Stawianie diagnozy służy lekarzowi psychiatrze, aby mógł przepisać odpowiednie leki. Psychoterapeuta szuka "nieszczęścia" Pacjenta/Klienta, pyta o to, co chciałby zmienić w swoim życiu.
Proszę podczas wstępnej konsultacji u psychoterapeuty zadać wszystkie pytania, jakie się Panu nasuwają wokół terapii. Otwartość i szczerość z obu stron są niezbędnym warunkiem dla skuteczności psychoterapii.

Pozdrawiam.

Agnieszka Dymska
Psycholog, psychoterapeuta.

0

Witam serdecznie,

Pytanie, które Pan zadał jest trudne, aby jednoznacznie na nie odpowiedzieć.
Psychoterapia to proces, którego przebieg zależy od nurtu, w którym pracuje psychoterapeuta oraz od potrzeb i indywidualności pacjenta. Są nurty w psychoterapii, które są bardziej ustrukturalizowane, jak np. terapia poznawczo-behawioralna i inne, które polegają bardziej na bieżących problemach, źródłach trudności itd. Są też takie, które łączą wszystkie nurty psychoterapii, aby jak najlepiej dopasować techniki pracy do osobowości pacjenta - terapia integracyjna.
Warto zastanowić się, co chce Pan zyskać dzięki terapii, bo istnieją też krótko- i długoterminowe. Jednakże przy zaburzeniach osobowości najlepszą opcją jest wybranie dłuższego czasu trwania spotkań z terapeutą, ponieważ wymaga to wiele zaangażowania i pracy obu stron.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

Psycholog i psychoterapeuta w trakcie certyfikacji.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty