Zaburzenia osobowości i napady lęku panicznego

Od dłuższego czasu oprócz zaburzeń osobowości cierpię na napady lęku panicznego. Moje pytanie odnosi się do tego jakie techniki można by zastosować podczas takiego ataku. Oprócz oddechów i relaksacji. Czy cierpiąc na zaburzenia osobowości można mieć depresję, nerwicę. I czy nurt terapeutyczny nie jest bardzo istotny podczas leczenia zaburzeń osobowości,a bardziej zaangażowanie i motywacja oczywiście moja. Dziękuję za odpowiedź

Witam,
niestety jak najbardziej możliwe jest wystąpienie zaburzeń takich jak depresja czy zaburzenia lękowe przy zaburzeniach osobowości, czasami nawet osoby dotknięte tymi zaburzeniami są na nieco bardziej podatne. Warto także nad atakami paniki pracować w psychoterapii, trudno podać w tak krótkiej poradzie jakieś sposoby, bo dobrze jest popracować także nad sposobami interpretowania takich stanów. Mogłaby Pani sięgnąć po książkę Bourne "Lęk i fobia" lecz przede wszystkim zalecam psychoterapię. Jeśli chodzi o nurt terapii to rzeczywiście nie ma jakiegoś przepisu, każda osoba ma także swoje preferencje i znajduje odpowiedni dla siebie. Przy zaburzeniach osobowości najbardziej polecane są terapie psychodynamiczne, także terapia schematu, ale nie jest to jakieś sztywne zalecenie. Proszę przede wszystkim szukać takiej terapii, która Pani będzie odpowiadała no i oczywiście nie zapominać o zaangażowaniu i motywacji. Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Jak wynika z badań wszystkie szkoły/nurty terapeutyczne wykazują się podobna skutecznością leczenia zaburzeń psychicznych. Najważniejsza jest relacja i zaangażowanie w prace terapeutyczną.
Wielu pacjentom podczas napadu lęku panicznego często pomaga świadomość, że jest to "tylko lęk", który jako taki nie zagraża życiu ani zdrowiu.