Witam
Zadała Pani wiele pytań w jednym zapytaniu :)
Odpowiadam po kolei:
1. Pierwsza wizyta u psychiatry przebiega różnie, jeżeli trafi Pani do dobrego specjalisty to będzie on bardzo uważny na Pani stan emocjonalny i ewentualne napięcie w związku z wizytą i umiejętnie się tym zaopiekuje. Po "przełamaniu pierwszych lodów" czeka Panią zebranie wywiadu klinicznego czyli próba określenia przyczyn choroby, zebranie objawów, szukanie najlepszej metody pomocy w Pani konkretnie przypadku.
Zapewne zapyta też o to czego się Pani boi, ale da też prawo i spokojnie podejdzie do tego, jeżeli pani powie że na ten moment nie jest Pani jeszcze w stanie o tym szczegółowo opowiedzieć.
Może się Pani przygotować do wizyty np. poprzez wypisanie na kartce w punktach swoich dolegliwości, dat poprzednich konsultacji w tej sprawie i ich wyników-zaleceń, leków i dawek jakie Pani brała, jeżeli oczywiście ma Pani za sobą jakąś historię leczenia. Kartkę może Pani wręczyć lekarzowi z informacją, że trudno Pani o tym mówić.
2.Napadowy lęk jest bardzo uciążliwą dolegliwością ale istnieją naprawdę skuteczne metody jego leczenia.
Doskonałe efekty daje szczególnie współdziałanie lekarza i zapisanej prze niego farmakoterapii z działaniem psychoterapeutycznym. Najbardziej efektywną metodą psychoterapii w tym wypadku, zgodnie z wynikami najnowszych badań w tym temacie, są techniki poznawczo - behawioralne. Opierają się one na przewarunkowaniu i desensybilizacji - odwrażliwianiu i polegają mówiąc w skrócie na wykonywaniu bardzo prostych i konkretnych zaleceń psychologa, które krok po kroku są omawiane i prowadzą do zmiany i w końcu wyeliminowania reakcji lękowych.
Można też podjęć leczenie podwyższonego poziomu lęku w inny sposób, skoncentrowany na sięganiu do głębszych przyczyn ukształtowania się takiego a nie innego sposobu reagowania, proces leczenia jest wtedy długotrwały ale daje gruntowniejsze zmiany i nie ogranicza się do usunięcia objawów.
3. Każdy problem, z którym nie możemy sobie poradzić przez długi czas może być przyczyną pogorszenia się naszego stanu psychicznego, dlatego lepiej zająć się sprawą jak najszybciej i uwolnić od niepotrzebnych i obciążających nieadekwatnych reakcji.
a więc,,odwagi, naprawdę warto podjąć leczenie!
pozdrawiam serdecznie
Edyta Kołodziej Szmid
Dzień dobry!
Rozmowa z lekarzem psychiatrą zazwyczaj opiera się o opis Pani objawów i ogólnego stanu zdrowia, sytuacji życiowej, dotychczasowej historii chorób. Jest to raczej wywiad, który kończy się przepisaniem leków. Psychoterapią zajmują się głównie psychologowie (choć także niektórzy lekarze). Psychoterapia opiera się zarówno o rozmowę, wspomnienia, opowieści, jak i eksperymenty z myślami, fantazjami, planowanie, treningi relaksacyjne, wypracowywanie sposobów radzenia sobie w sytuacji lęku itp. Przebieg spotkań zależy od stylu pracy konkretnego terapeuty. Niekiedy jest to rozmowa, ale także czytanie i omawianie różnego rodzaju tekstów, notowanie, rysowanie, ćwiczenia oddechowe lub w ruchu. Niezależnie jednak od nurtu terapeutycznego psychologa, zawsze dba on o to, żeby zapewnić Pani podczas spotkania komfort, poczucie bezpieczeństwa. Jest przygotowany na to, że podczas spotkania może mieć Pani atak lęku, płakać, zdenerwować się czy zasmucić i zamilknąć.
Pozdrawiam!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak poradzić sobie w warunkach domowych z napadami lęku panicznego? – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Nerwica natręctw i napady lęku – odpowiada Mgr Adam Kowalewski
- Stany lękowe i napady lęku panicznego u 28-latki – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Paniczny lęk przed konfrontacją – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Napady agresji i nerwowość – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Zmienne nastroje u 27-letniej kobiety – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Napady lęku, kołatanie serca a nerwica – odpowiada Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska
- Skąd wziął się u mnie napadowy lęk paniczny? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Jak leczyć te napady lęku? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Lęk przed osobami chorymi i szpitalem – odpowiada Mgr Katarzyna Kulczycka