Terapia dla osoby zmagającej się z napadami lęku panicznego

Witam. Na czym polega terapia dla osoby zmagającej się z napadami lęku panicznego? Czy całą wizytę u lekarza będę musiała mówić o tym, czego się boję? Chciałabym sobie pomóc, a słyszałam, że terapia jest skuteczna. Niestety nie wiem, czy dam radę o tym opowiadać. Czego się mogę spodziewać na pierwszej wizycie u psychiatry? Czy jest jakiś sposób, żeby się przygotować do rozmowy? Czy napady lęku mogą wywołać depresję lub inne tego typu schorzenia?
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Witam
Zadała Pani wiele pytań w jednym zapytaniu :)
Odpowiadam po kolei:

1. Pierwsza wizyta u psychiatry przebiega różnie, jeżeli trafi Pani do dobrego specjalisty to będzie on bardzo uważny na Pani stan emocjonalny i ewentualne napięcie w związku z wizytą i umiejętnie się tym zaopiekuje. Po "przełamaniu pierwszych lodów" czeka Panią zebranie wywiadu klinicznego czyli próba określenia przyczyn choroby, zebranie objawów, szukanie najlepszej metody pomocy w Pani konkretnie przypadku.
Zapewne zapyta też o to czego się Pani boi, ale da też prawo i spokojnie podejdzie do tego, jeżeli pani powie że na ten moment nie jest Pani jeszcze w stanie o tym szczegółowo opowiedzieć.

Może się Pani przygotować do wizyty np. poprzez wypisanie na kartce w punktach swoich dolegliwości, dat poprzednich konsultacji w tej sprawie i ich wyników-zaleceń, leków i dawek jakie Pani brała, jeżeli oczywiście ma Pani za sobą jakąś historię leczenia. Kartkę może Pani wręczyć lekarzowi z informacją, że trudno Pani o tym mówić.

2.Napadowy lęk jest bardzo uciążliwą dolegliwością ale istnieją naprawdę skuteczne metody jego leczenia.

Doskonałe efekty daje szczególnie współdziałanie lekarza i zapisanej prze niego farmakoterapii z działaniem psychoterapeutycznym. Najbardziej efektywną metodą psychoterapii w tym wypadku, zgodnie z wynikami najnowszych badań w tym temacie, są techniki poznawczo - behawioralne. Opierają się one na przewarunkowaniu i desensybilizacji - odwrażliwianiu i polegają mówiąc w skrócie na wykonywaniu bardzo prostych i konkretnych zaleceń psychologa, które krok po kroku są omawiane i prowadzą do zmiany i w końcu wyeliminowania reakcji lękowych.

Można też podjęć leczenie podwyższonego poziomu lęku w inny sposób, skoncentrowany na sięganiu do głębszych przyczyn ukształtowania się takiego a nie innego sposobu reagowania, proces leczenia jest wtedy długotrwały ale daje gruntowniejsze zmiany i nie ogranicza się do usunięcia objawów.

3. Każdy problem, z którym nie możemy sobie poradzić przez długi czas może być przyczyną pogorszenia się naszego stanu psychicznego, dlatego lepiej zająć się sprawą jak najszybciej i uwolnić od niepotrzebnych i obciążających nieadekwatnych reakcji.

a więc,,odwagi, naprawdę warto podjąć leczenie!
pozdrawiam serdecznie
Edyta Kołodziej Szmid

0

Dzień dobry!

Rozmowa z lekarzem psychiatrą zazwyczaj opiera się o opis Pani objawów i ogólnego stanu zdrowia, sytuacji życiowej, dotychczasowej historii chorób. Jest to raczej wywiad, który kończy się przepisaniem leków. Psychoterapią zajmują się głównie psychologowie (choć także niektórzy lekarze). Psychoterapia opiera się zarówno o rozmowę, wspomnienia, opowieści, jak i eksperymenty z myślami, fantazjami, planowanie, treningi relaksacyjne, wypracowywanie sposobów radzenia sobie w sytuacji lęku itp. Przebieg spotkań zależy od stylu pracy konkretnego terapeuty. Niekiedy jest to rozmowa, ale także czytanie i omawianie różnego rodzaju tekstów, notowanie, rysowanie, ćwiczenia oddechowe lub w ruchu. Niezależnie jednak od nurtu terapeutycznego psychologa, zawsze dba on o to, żeby zapewnić Pani podczas spotkania komfort, poczucie bezpieczeństwa. Jest przygotowany na to, że podczas spotkania może mieć Pani atak lęku, płakać, zdenerwować się czy zasmucić i zamilknąć.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty