Lęk paniczny a sposoby na poradzenie sobie z nim

Podejrzewam,że cierpie na lęk paniczny .Odczuwam juz lęk przed lękiem chce z tym walczyc .Czy problem tkwi w podświadomosci i od tego musze zacząć?Gdy zrozumiem sama siebie i to ,,kim jestem'' czy lęk mnie opuści?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Dobrze, że szukasz pomocy. W przypadku podjęcia właściwego leczenia rokowania są pomyślne. Leczenie opiera się na łączeniu farmakoterapii z psychoterapią. Stosowana psychoterapia to przede wszystkim terapia ukierunkowana na wgląd, terapia poznawcza oraz terapia behawioralna. Warto abyś skorzystał/a z pomocy specjalisty.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Niestety, drogą wirtualną nie da się postawić żadnej diagnozy ani zweryfikować Pani przypuszczeń co do swojego stanu psychicznego. Być może faktycznie cierpi Pani na zespół lęku napadowego i doświadcza Pani ataków paniki, ale diagnozę musiałby zweryfikować i ostatecznie postawić lekarz psychiatra podczas bezpośredniej wizyty. Lęk antycypacyjny, czyli lęk przed lękiem, jest charakterystyczny dla szerokiej grupy zaburzeń lękowych – występuje w fobiach, w zespole lęku uogólnionego, w zaburzeniach występujących pod postacią somatyczną itp. Przez Internet nie da się też stwierdzić, co jest źródłem Pani problemów. Czy są to nierozwiązane konflikty zepchnięte do podświadomości, urazy z dzieciństwa, traumatyczne przeżycia czy dysonans między potrzebami a oczekiwaniami społecznymi? Jeżeli chce Pani podjąć leczenie, warto zgłosić się do lekarza psychiatry, a potem z diagnozą do psychoterapeuty, który pomoże Pani obniżyć odczuwanie lęków, zmniejszyć częstotliwość napadów lękowych, nauczy Panią radzić sobie z objawami i zrozumieć istotę swojej choroby. Poza psychoterapią będzie miała Pani szansę na poznanie technik relaksacyjnych i innych metod radzenia sobie ze stresem. Być może lekarz psychiatra doraźnie przepisze Pani leki uspokajające. Wierzę, że praca nad sobą zaowocuje dobrymi efektami terapii.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!