Czy na nerwicę chorują tylko nerwowi ludzie?

Dzień dobry! Otóż moje pytanie jest takie: czy nerwica atakuje tylko dlatego, ze człowiek jest nerwowy? U mnie dzieje się tak. Jestem nerwowa, ale nie do przesady, mam męża, trójkę dzieciaków i to cyba normalne, że w życiu codziennym, a zwłaszcza kobiety, są nerwy. Mnie to chyba dopadło. Pewnego dnia zaczęłam ciężko oddychacć, spowolnił mi się głos, czyli mówiłam, jakby w zwolnionym tempie, coś nie do opisania. Czy to jest naprawdę nerwica? Byłam u doktora ogólnego, zrobiłam badania i też stwierdził nerwicę, dał mi tabletki. Trochę pomogło, ale chciałambym wiedzieć jedną rzecz: czy to kiedyś minie, czy nerwica dopada na całe życie??? Proszę o odpowiedź.
ponad rok temu

Witam!

Nerwowość, rozumiana jako częste przeżywanie lęku, napięcia, wybuchowość i drażliwość, nie jest nieodłącznym objawem zaburzeń określanych jako nerwicowe. Jest jednym z objawów np. zespołu lęku uogólnionego, ale w innych zaburzeniach lękowych może nie występować poza okresami, w których dochodzi do napadów lęku. Poza napadami lęku osoba cierpiąca na te zaburzenia może nie odczuwać lęku i napięcia.

Do zaburzeń nerwicowych zaliczane są tzw. zaburzenia dysocjacyjne. Należą do nich np. dysocjacyjne zaburzenia ruchowe, w tym zaburzenia mowy. Może wtedy występować np. bezgłos, mówienie szeptem. Uważa się, że przyczyną zaburzeń dysocjacyjnych są przeżywane wewnętrznie konflikty, nierozwiązane problemy emocjonalne. Jeśli psychika nie może sobie z nimi poradzić, zostają zepchnięte do podświadomości, mogą wówczas ulec pewnemu odszczepieniu i ujawnić się w postaci różnorakich objawów. Zaburzenia dysocjacyjne mogą się na przykład ujawniać jako napady przypominajace padaczkę, zaburzenia czucia.

Rozpoznanie nerwicy powinno zostać zweryfikowane przez specjalistę psychiatrę. Podstawową metodą leczenia zaburzeń nerwicowyh jest psychoterapia. Jako leczenie wspomagające mogą być stosowane leki uspokajające i przeciwdepresyjne. Przebieg zaburzeń jest indywidualny i zależy przede wszystkim od prawidłowej diagnozy i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Z pozdrowieniami