Czy można się pozbyć fobii specyficznej, mając nerwicę lękową?

Czy można się pozbyć fobii specyficznej mając nerwice lękową? Np pozbywamy się fobii przed psami, a nerwica lękowa pozostaje i leczy się ją w następnej kolejności. Czy nerwica lękowa jest aktualną nazwą?

Witam Pana,
Zaburzenia nerwicowe (lękowe) obejmują szerokie spektrum
różnorodnych zaburzeń lękowych u podłoża których leżą
nieuświadomione konflikty psychiczne.
Przyczyną zaburzeń nerwicowych (lękowych)
są przede wszystkim, czynniki psychologiczne i środowiskowe.
Do zaburzeń nerwicowych należą m.in.: zaburzenia lękowe
w postaci różnych fobii, zaburzenia lękowe z napadami lęku, zaburzenia
lękowe uogólnione (tzw. nerwica lękowa), zaburzenia depresyjno – lękowe,
zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne ( OCD), reakcja na ciężki
stres (trauma) i zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia dysocjacyjne,
zaburzenia występujące pod postacią somatyczną
oraz inne zaburzenia nerwicowe.
W zaburzeniach nerwicowych, w sytuacjach szczególnie
obciążających, na pierwszy plan wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk, którego przyczyna jest nieuświadomiona, często przyjmuje
postać różnych fobii – stąd u Pana lęk przed psami.
Prawdopodobnie stres i jakieś przykre doświadczenia
z przeszłości wywołały u Pana bezpodstawny,
a jednak dla Pana przeraźliwy lęk.
Każdy lęk, również ten przed psami, przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych.
W konsekwencji, ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe,
w tym fobię, odczuwają różne objawy wywołane
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego.
Ponieważ lęk jest bardzo silny i często trudno powiązać go
z czymś, co go spowodowało, dlatego tak trudno rozpoznać,
zrozumieć i poradzić sobie z nim bez specjalisty.
Zaburzenia lękowe nie tylko dezorganizują życie,
ale też przynoszą poczucie niepewności i zagubienia,
ograniczają niezależność, hamują aktywność społeczną
i utrudniają normalne funkcjonowanie w społeczeństwie,
zabierając tym samym całą radość życia.
Leczenie zaburzeń lękowych powinno być kompleksowe.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe,
w tym fobię, należy dotrzeć do źródła problemu
i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami fobii i innych zaburzeń lękowych
oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu odzyska Pan
spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Witam Pana,
według klasyfikacji zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ICD-10 (obowiązującej w Polsce), między innymi wyróżniamy: Zaburzenia nerwicowe związane ze stresem i pod postacią somatyczną F40 - F48. Zaburzenia lękowe w postaci fobii F40, w tym F40.2 Specyficzne (izolowane) postacie fobii. Nerwica lękowa nie jest aktualną nazwą - F41 Inne zaburzenia lękowe, np. lęk paniczny F41.0, Zaburzenie lękowe uogólnione F41.1 etc. W celu leczenia metodą psychoterapii istotna jest szczegółowa diagnostyka objawów, które powodują dysfunkcje psychofizyczne w sytuacjach społecznych lub innych, dotyczy też interakcji i zachowań. Niekiedy pacjent cierpi z powodu różnych zaburzeń lękowych. Skuteczną metodą w leczeniu tego typu problemów jest psychoterapia poznawczo - behawioralna - konceptualizacja, która umożliwia zrozumienie dysfunkcji procesów poznawczych pacjenta. W Pana przypadku wskazana jest szczegółowa diagnostyka, w postaci konsultacji psychologicznej 1-4 spotkań (uwarunkowane indywidualnie), dokładny wywiad kliniczny, na tej podstawie można wnioskować.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Waluś
psychologbw@gmail.com
tel.: 696450393
zachęcam do poczytania; http://zdrowie.gazeta.pl/Zdrowie/7,101580,22816596,kody-icd-10-czym-sa-i-jak-je-odczytywac.html