Jaka terapia byłaby skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości borderline?

Witam, jaka terapia byłaby skuteczna w leczeniu zaburzeń osobowości borderline? Interesują mnie podejścia w których mogłabym przepracować dzieciństwo ze wsparciem terapeuty. Jestem z białegostoku. Pozdrawiam.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

W przypadku zdiagnozowanego zaburzenia osobowości borderline, najbardziej adekwatnym nurtem psychoterapii jest nurt psychodynamiczny. W tym nurcie właśnie najskuteczniej leczy się wszelkie patologie struktury osobowości, a zmiany wypracowane w procesie psychoterapii mają charakter najbardziej stabilny i trwały. Musi jednak mieć pani świadomość, że jest to proces długoterminowy. Zaburzenie osobowości borderline jest jednym z trudniejszych w leczeniu, dlatego specjalista, którego Pani wybierze - oprócz oczywiście odpowiednich kwalifikacji w zakresie psychoterapii - powinien mieć także odpowiednie doświadczenie kliniczne oraz regularnie superwizować swoją pracę. Wszelkie pytania dotyczące kwalifikacji specjalisty może Pani oczywiście zadać podczas konsultacji wstępnej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Dzień dobry,

Zadała Pani proste pytanie, na które, niestety, nie ma prostej odpowiedzi. Wydaje się, że czas trwania terapii uzależniony jest od przynajmniej kilku czynników, m.in. od rodzaju rzeczonego zaburzenia, jego "głębokości", czy też intensywności, od wieku osoby, której to zaburzenie dotyczy, a nade wszystko od wewnętrznej motywacji do uczestnictwa w terapii. Ważne jest też, w jakim nurcie prowadzona będzie terapia.
Jako, że osobowość kształtuje się przez całe życie i jest swoistym fundamentem, od którego zależy nasze codzienne funkcjonowanie, można powiedzieć, że "naprawa" tego fundamentu jest najtrudniejszym rodzajem pracy terapeutycznej. Biorąc pod uwagę tylko powyższe czynniki, trzeba stwierdzić, że zwykle terapia zaburzeń osobowości może trwać od kilku miesięcy (przy częstotliwości spotkań 1 x w tygodniu, daje to kilkadziesiąt sesji) do kilku lat.

Powyższe informacje należy jednak potraktować jako umowne - bowiem potencjalny czas trwania terapii może ocenić dopiero konkretny terapeuta, po przeprowadzeniu szczegółowej diagnostyki osoby, która się do terapii zgłosi.

Pozdrawiam.

0

Dzień Dobry Pani,

Nie mam możliwości jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, gdyż jest zbyt dużo zależnych.

Efektywność i czas trwania psychoterapii zależy od otwartości, cierpliwości, zaangażowania oraz aktywnej współpracy z Terapeutą.

Serdeczności i tylko radości Pani życzę,
irena.mielnik.madej@gmail.com

0

Dzień dobry. Nie ma najszybszej terapii osobowości. Pracą nad osobowością zajmują się psychoterapeuci psychodynamiczni. Jest to długi proces terapeutyczny. Zważywszy na to, że osobowość jej zmiany czy zaburzenia determinują całe nasze życie warto się jej podjąć.

serdecznie pozdrawiam

http://psychoterapia-krakow.net/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Praca przy borderline i zaburzeniach osobowości

witam.Boję sie podjąć pracy. Jestem impulsywna ,mam bordeline. Kontakt z klientem potrafi przerodzić się w niekontrolowany wybuch agresji. Tak nie powinno być. Leki biorę ,ale ich działanie jest średnie. Już lepszych niż biorę nie ma, a lista przetestowanych pewnie gdzieś 50 wynosi. Na terapii również jestem,ale chyba nie ma sposobu na udzieleniu mi pomocy. Już straciłam nadzieję. A czy dł. trwania sesji jest do modyfikacji dł. niz 50 min.Bo często temat się urywa i nie ma powrotu do niegoDzięku
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Witam,
Najlepsze, co może Pani zrobić to kontynuować terapię i branie leków. W przypadku Pani diagnozy terapia trwa zwykle kilka lat, zmiany są powolne, ale są, trzeba cierpliwości i konsekwencji. Rozumiem, że są momenty, gdy wydaje się, że nic się nie poprawia, traci Pani nadzieję, przychodzą chwile załamania. Trzeba to przeczekać i iść dalej, nie poddawać się, oczywiście rozmawiać o tym ze swoim terapeutą. Nie słyszałam o przedłużaniu sesji ponad 50 minut, ale może warto rozważyć zwiększenie częstotliwości wizyt, np. do dwóch razy w tygodniu. Co do podjęcia pracy, może udałoby się poszukać pracy, w której byłaby Pani mniej narażona na stresujące sytuacje w kontaktach z ludźmi, zacząć od tego, a potem gdy nauczy się Pani lepiej panować nad emocjami, stopniowo podejmować trudniejsze zawodowe wyzwania.
Pozdrawiam serdecznie
Agnieszka Erbel

0

Nie sądzę, by zmiana terapeuty przyniosła Pani korzyści, może jedynie chwilowe poczucie, że coś nowego się dzieje.
Jednym z problemów charakterystycznych dla osobowości typu borderline jest utrzymywanie dojrzałych i trwałych relacji; dotyczy to także relacji terapeutycznej. Proszę rozmawiać o swoich wątpliwościach z obecnym terapeutą, wówczas wspólnie poszukacie wyjaśnień i środków zaradczych. Terapia przy wszelkich zaburzeniach osobowości jest długotrwała, a postępy nie są jednostajne, lecz skokowe. Dlatego czasem może się wydawać, że długo nic się nie zmienia. Powodzenia, wytrwałości.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty