Czy efekty psychoterapii są długotrwałe?

Witam. Czy efekty psychoterapii są dlugotrwale, czy problemy mimo przepracowania moga pojawic sie spowrotem?? Na ogol jestem bardzo niesmiala.Co zrobić zeby otworzyć się na psychoterapii??

To, czy efekty będą trwałe, zależy od czasu trwania terapii oraz nurtu, w jakim terapia jest prowadzona. Krótkoterminowe formy stosowane są w sytuacjach kryzysu, jednak nie zawsze mogą zagwarantować trwałą poprawę. Psychoterapia długoterminowa w nurcie psychodynamicznym koncentruje się na leczeniu struktury osobowości, a więc zmiany w niej wypracowane mają charakter stabilny i trwały. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to proces często kilkuletni. Warto znaleźć doświadczonego, wykwalifikowanego psychoterapeutę, z którym na bieżąco będzie Pani omawiać wszelkie, nurtujące Panią kwestie.