Jaki nurt psychoterapii będzie dla mnie najlepszy?

Psychoterapeuta do którego planuję pójść pracuje głównie w nurcie systemowym (narracyjnym) i psychodynamicznym, ale w opisie jego osoby jest zaznaczone również, że poza tym swoją wiedzę zdobywał na licznych kursach i szkoleniach różnych modalności terapeutycznych, m.in. w Polskim Instytucie Ericksonowskim, Instytucie Psychologii Zdrowia, Programie Simonton Polska, Polskim Instytucie Psychoterapii Krótkoterminowej, Katedrze Psychoterapii CM UJ, Centrum Terapii Integral (roczny kurs psychoterapii poznawczo-behawioralnej), Laboratorium Psychoedukacji (Szkoła Psychoterapii Grupowej). Czy to znaczy, że mógłby prowadzić psychoterapię w innym nurcie niż psychodynamiczny albo systemowy? A może mógłby stosować miks terapii psychodynamicznej albo systemowej z jakimś innym nurtem? Czy może tylko wykorzystywać swoją wiedzę z tych kursów i szkoleń jako dodatek do terapii psychodynamicznej bądź systemowej? A może takie kursy i szkolenia się w ogóle nie liczą bo psychoterapia musi być prowadzona sztywno w nurtach psychodynamicznym lub systemowym i koniec? A czy może w ogóle łączyć ze sobą nurt psychodynamiczny i systemowy?

Wybierając psychoterapeutę istotnym elementem jest nasze samopoczucie w relacji z nim. Jednym z podstawowych narzędzi terapeutycznych jest rozmowa, dlatego też przed decyzją o rozpoczęciu terapii warto spotkać się z kilkoma osobami i wybrać terapeutę z którym czujemy się najlepiej. W psychoterapii relacja między pacjentem a terapeutą jest najważniejsza. Bo to właśnie relacja terapeutyczna w największej mierze wpływa na proces zdrowienia. Zaufanie i porozumienie to podstawa prowadzenia psychoterapii. W zależności od nurtu w jakim pracuje terapeuta terapia może wyglądać zupełnie inaczej. Czas jej trwania również w znacznej mierze zależy do nurtu w jakim będzie się terapia odbywać. Pamiętać również należy, iż problem, z którym się zmagamy ma istotne znaczenie w wyborze nurtu w jaki terapia będzie się odbywać. I tak dla przykładu przy zaburzeniach lękowych, depresji zalecana terapia jest poznawczo-behawioralna, z zaburzeniami osobowości lepiej zgłosić się do specjalisty pracującym w nurcie psychodynamicznym.