Jak częstonpowinny odbywać się spotkania z terapeutą w leczeniu nerwicy lękowej?

Dzień dobry. Mam nerwice lękowa od 6 lat. Moje objawy to roznego rodzaju bole,niepokoj kołatania serca, lęk o zdrowie i duzo duzo innych. Czy w terapii nerwicy lękowej wystarczą spotkania z terapeutą 2 razy w miesiącu, czyli co drugi tydzień? Czy ważne jest aby spotykać się systematycznie najlepiej raz w tygodniu? Czy terapia humanistyczno doswiadczeniowa bedzie dobra?

Dzień dobry,
Spotkania z psychoterapeutą powinny odbywać się regularnie raz w tygodniu lub w razie takiej potrzeby nawet dwa razy. Ciekawi mnie to dlaczego zastanawia się Pani nad opcją dwa razy w miesiącu. Jeśli może sobie Pani pozwolić tylko na dwie wizyty miesięcznie to być może Pani terapeuta zgodzi się na taką częstotliwość (nie każdy na to wyrazi zgodę), ale wtedy skuteczność psychoterapii może być niższa (z tym, że niekoniecznie). Jeśli chodzi o podejście psychoterapeutyczne to nie ma złych podejść i wszystko zależy od dopasowania nurtu do konkretnego pacjenta i często skuteczność terapii jest bardziej związana z osobą terapeuty i dopasowania pacjent - terapeuta niż z samym nurtem. Ja osobiście najbardziej preferuję dwa podejścia - psychodynamiczne i poznawczo - behawioralne - i takie też polecam pacjentom, ale jest to moje osobiste zdanie i terapię humanistyczną także uważam za ciekawą i wartościową na różnych płaszczyznach. Mam nadzieję, że uda się Pani wkrótce do specjalisty i że dobrze Pani wybierze.
Pozdrawiam serdecznie,
Katarzyna Kulczycka
http://psycholog - kulczycka.pl/

Witam
Polecam terapie poznawczo-behawioralną jest b. skuteczna w zaburzeniach lękowych spotkania terapeutyczne powinny odbywać się regularnie przynajmniej raz w tygodniu. Sadzę że wizyta i opieka psychiatry również jest istotna gdyż niekiedy zaleca się połączenie psychoterapii z farmakoterapią.