Zapytaj lekarza

7 3 9 , 8 9 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy powinnam zmienić terapeutę?

Jestem w trakcie terapii poznawczo behawioralnej. Mam myśli lękowe i cechy osobowości unikającej/fobii społecznej. Konkretnej diagnozy nie mam. Minęła 7 wizyta, uczę się rozpoznawać swoje myśli lękowe i je zmienić, ale nic poza tym się nie zmienia. Brakuje mi w terapii rozmowy o przeszłości. Czy powinnam zmienić terapeutę/rodzaj terapii na taki który mi to umożliwi? Terapeuta obecny skupia się na obecnych problemach, niechętnie chce rozmawiać o mojej przeszłości i nic nie doradzi.
KOBIETA, 29 LAT 5 miesięcy temu

Skiba - dorosłe dziecko z ADHD

W pierwszej kolejności o takich wątpliwościach warto porozmawiać z terapeutą - na pewno wytłumaczy, dlaczego terapia obiera taki, a nie inny kierunek. Faktem jest, że pracując poznawczo-behawioralnie terapia koncentruje się głównie na tym, co dzieje się teraz, aby poprawić funkcjonowanie w przyszłości w przeciwieństwie np. do psychoterapii psychodynamicznej, głównie koncentrującej się właśnie na przeszłości. Pracując z lękiem, fobią to psychoterapia poznawczo-behawioralna wykazuje najwyższą skuteczność, więc wybór takiego terapeuty wydaje się rozsądny.

Niewątpliwie w każdej terapii niezwykle ważna jest jednak relacja między pacjentem a terapeutą, więc jeśli Pani dyskomfort będzie narastał, można rozważyć zmianę specjalisty, choć taka decyzja na pewno powinna być poprzedzona szczerą rozmową z terapeutą.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy