Jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna?

Pisałem już tutaj i polecono mi terapie poznawczo-behawioralną, dlatego chciałem się zapytać jak taka terapia wygląda ? Ponieważ wystarczy minimum napięcia, stresu i nie mogę wykrztusić z siebie słowa, już nie mówiąc o słowach których sobie wbiłem do głowy jak np:50,60,70 tragedia, powiem pierwsze kilka liter i brakuje powietrza, masakra .Najgorzej jest podczas posiłku, najlepiej się czuję kiedy leże na łóżku, nie czuję takiego napięcia .Czy na takiej terapii psychiastra bądź psycholog zbada mój poziom stresu, tego jak oddycham , zaleci ćwiczyć, bo jeśli ma to wyglądać tak, że co spotkanie będzie ze mną rozmawiał to nie widzę chyba sensu, pozdrawiam ;)

Witam Pana,
Terapia poznawczo-behawioralna pomaga modyfikować przekonania, dzięki którym łatwiej jest radzić sobie z problemami w życiu codziennym. W nurcie poznawczo-behawioralnym klient (pacjent) i terapeuta pracują razem nad zidentyfikowaniem i zrozumieniem problemu w kontekście związku jaki występuje pomiędzy myślami, emocjami i zachowaniem danej osoby. W tej psychoterapii główny nacisk położony jest na trudności występujące "tu i teraz", dotyczą tego jak postrzegamy siebie, świat i innych oraz w jaki sposób nasze zachowanie wpływa na nasze myśli i uczucia. Psychoterapia jest procesem, wymaga zaangażowania, wymagany jest szczegółowy wywiad kliniczny, dane wykorzystane są w konceptualizacji przypadku - polega na integracji wszystkich zebranych informacji, na podstawie tego ustala się plan terapii, CBT jest terapią krótkoterminową, ustrukturyzowaną. Głównie pracuje się z negatywnymi automatycznymi myślami, dysfunkcjonalnymi przekonaniami oraz nad zmianą zachowania. Zmiany wprowadzone w jednym
z aspekcie pociągają za sobą zmianę w pozostałych. Terapia poznawcza-behawioralna zorientowana jest na cel i koncentruje się na aktualnym problemie pacjenta, skupia się na tym, co jest „tu i teraz”.
Pozdrawiam serdecznie
Bożena Waluś
psychologbw@gmail.com
tel.: 696450393

Witam Pana, nie mogę na ten temat wypowiedzieć się, ponieważ jestem psychoterapeutą psychoanalitycznym. Proszę zwrócić się z pytaniem do terapeutów behawioralno-poznawczych, którzy z całą pewnością są obecni na tym portalu. Pozdrawiam