Witam serdecznie!
Osobowość unikająca (lękliwa) jest podobna do zespołu lęku uogólnionego w tym sensie, że cechuje się również wszechogarniającym napięciem i niepokojem. Osobom lękliwym trudno się rozluźnić i czuć swobodnie wśród obcych. Charakterystykę osobowości lękliwej można znaleźć tutaj: Osobowość unikająca. Według kryteriów ICD-10, do typowych oznak osobowości unikającej należy: stałe napięcie i niepokój, poczucie nieatrakcyjności indywidualnej, koncentracja na krytyce, niechęć do wchodzenia w związki, ograniczony styl życia – zapewnianie sobie fizycznego bezpieczeństwa, unikanie kontaktów społecznych z obawy przed krytyką, brakiem akceptacji, odrzuceniem. W przypadku leczenia osobowości unikającej pomóc może psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, ale także trening asertywności, treningi społeczne, psychoterapia grupowa, by umieć docenić wsparcie, jakie można otrzymać od innych ludzi.
Pozdrawiam!
Dzień dobry
Osobowość lękliwa (unikająca) charakteryzuje się tym, że od wczesnej młodości występują zaburzenia zachowania w zakresie uczuciowości i relacji z ludźmi. Powodują one napięcia, wyczulenie na krytykę, niskie mniemanie o sobie oraz unikanie sytuacji towarzyskich w obawie przed krytyką lub odrzuceniem. Leczenie wymaga pogłębionej terapii, która ma na celu dotarcie do przyczyn takich objawów i przepracowanie ich. Terapia Gestalt zajmując się przyczynami a nie objawami, pozwala aby objawy ustąpiły. Terapia poznawczo-behawioralna zajmuje się przede wszystkich radzeniem sobie z objawami.
Pozdrawiam Elżbieta Schabowska
Tak, inna nazwa osobowości unikającej to osobowość lękliwa - charakteryzuje ją wiele zahamowań społecznych i nadwrażliwość na krytykę (prawdziwą albo domniemaną). Osoba o takim typie osobowości ma zwiększony poziom napięcia i poczucie niskiej wartości,w związku z czym unika związków z ludźmi, obawiając się odrzucenia.
Co bardzo ważne - zaburzenia osobowości stwierdza się dopiero u osób dorosłych, u których pewien wzorzec funkcjonowania nie zmienia się w zależności od okoliczności, a jednocześnie prowadzi do złego samopoczucia i utrudnia im życie, w tym odgrywanie ról zawodowych i społecznych.
Niezależnie od tego, czy faktycznie chodzi o zaburzenie osobowości, czy jedynie o posiadanie cech tego zaburzenia, terapia poznawczo-behawioralna jest jedną z bardziej skutecznych w tym wypadku. Równie skuteczne może być np. integrowanie różnych podejść czy terapia w nurcie analizy transakcyjnej.
Powodzenia!
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak wygląda terapia poznawczo-behawioralna? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czym się różni terapia poznawczo-behawioralna od terapii psychodynamicznej? – odpowiada Mgr Mateusz Łukasik
- Czy terapia poznawczo-behawioralna jest skuteczna przy leczeniu zaburzeń erekcji? – odpowiada Mgr Anga Aleksandrowicz
- Fobia społeczna osobowość lękowa – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
- Czym się różni terapia psychodynamiczna od poznawczo-behawioralnej? – odpowiada Mgr Mateusz Łukasik
- Terapia poznawczo-behawioralna – odpowiada Mgr Anna Bernatowska
- Wybór terapii psychoanalitycznej lub terapii poznawczo-behawioralnej – odpowiada Mgr Magdalena Boniuk
- Fobia społeczna - jaka psychoterapia będzie najbardziej odpowiednia? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Terapia poznawczo-behawioralna - gdzie szukać specjalistów na Śląsku? – odpowiada Lek. Marta Mauer-Włodarczak
- Jaką książkę z zakresu terapii poznawczo-behawioralnej wybrać, żeby sobie pomóc? – odpowiada Mgr Ewelina Kazieczko
artykuły
Osobowość unikająca - czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie
Osobowość unikająca (ang. avoidant personality), o
Psychoterapia - czym jest, kto jej potrzebuje, rodzaje psychoterapii
Psychoterapia to stosowanie metod psychologicznych
Nullofobia - objawy, przyczyny i leczenie
Nullofobia to paniczny, nieuzasadniony lęk przed p