Osobowość unikająca a terapia poznawczo-behawioralna

Witam, czym charakteryzuje się osobowość unikająca? Czy jest w niej obecny stały lęk, podobnie jak w zespole lęku uogólnionego? Obawiam się, że mam to u siebie... Czy to prawda, że najlepsza na to jest terapia pozn-behaw. ??
ponad rok temu
Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Osobowość unikająca (lękliwa) jest podobna do zespołu lęku uogólnionego w tym sensie, że cechuje się również wszechogarniającym napięciem i niepokojem. Osobom lękliwym trudno się rozluźnić i czuć swobodnie wśród obcych. Charakterystykę osobowości lękliwej można znaleźć tutaj: Osobowość unikająca. Według kryteriów ICD-10, do typowych oznak osobowości unikającej należy: stałe napięcie i niepokój, poczucie nieatrakcyjności indywidualnej, koncentracja na krytyce, niechęć do wchodzenia w związki, ograniczony styl życia – zapewnianie sobie fizycznego bezpieczeństwa, unikanie kontaktów społecznych z obawy przed krytyką, brakiem akceptacji, odrzuceniem. W przypadku leczenia osobowości unikającej pomóc może psychoterapia w nurcie poznawczo-behawioralnym, ale także trening asertywności, treningi społeczne, psychoterapia grupowa, by umieć docenić wsparcie, jakie można otrzymać od innych ludzi.
Pozdrawiam!

0

Dzień dobry
Osobowość lękliwa (unikająca) charakteryzuje się tym, że od wczesnej młodości występują zaburzenia zachowania w zakresie uczuciowości i relacji z ludźmi. Powodują one napięcia, wyczulenie na krytykę, niskie mniemanie o sobie oraz unikanie sytuacji towarzyskich w obawie przed krytyką lub odrzuceniem. Leczenie wymaga pogłębionej terapii, która ma na celu dotarcie do przyczyn takich objawów i przepracowanie ich. Terapia Gestalt zajmując się przyczynami a nie objawami, pozwala aby objawy ustąpiły. Terapia poznawczo-behawioralna zajmuje się przede wszystkich radzeniem sobie z objawami.
Pozdrawiam Elżbieta Schabowska

0

Tak, inna nazwa osobowości unikającej to osobowość lękliwa - charakteryzuje ją wiele zahamowań społecznych i nadwrażliwość na krytykę (prawdziwą albo domniemaną). Osoba o takim typie osobowości ma zwiększony poziom napięcia i poczucie niskiej wartości,w związku z czym unika związków z ludźmi, obawiając się odrzucenia.
Co bardzo ważne - zaburzenia osobowości stwierdza się dopiero u osób dorosłych, u których pewien wzorzec funkcjonowania nie zmienia się w zależności od okoliczności, a jednocześnie prowadzi do złego samopoczucia i utrudnia im życie, w tym odgrywanie ról zawodowych i społecznych.
Niezależnie od tego, czy faktycznie chodzi o zaburzenie osobowości, czy jedynie o posiadanie cech tego zaburzenia, terapia poznawczo-behawioralna jest jedną z bardziej skutecznych w tym wypadku. Równie skuteczne może być np. integrowanie różnych podejść czy terapia w nurcie analizy transakcyjnej.
Powodzenia!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

portal.abczdrowie.pl
Patronaty