Jest to trudne, gdyż objawy obu zaburzeń mogą być identyczne. Dotyczy to przede wszystkim fobii społecznej uogólnionej. Niektórzy badacze uważają wręcz, że zaburzenie osobowości unikającej jest skrajną formą fobii społecznej. W przypadku fobii społecznej nieuogólnionej, gdy objawy lękowe dotyczą tylko jednej lub kilku sytuacji społecznych, łatwiej jest odróżnić to zaburzenie od osobowości lękliwej. Psychoterapeuta rozwija rozumienie dotyczące podłoża i charakteru objawów w procesie wspólnej pracy z pacjentem. Jednak granica jest tu dość płynna.

0
Mgr Justyna PluciĹska
Mgr Justyna PluciĹska

Wszystkie lęki/fobie etc. mają to samo źródło, a przypisywanie im nazw, to już zupełnie inna sprawa skupiająca się bardziej na doborze leków. Firmy farmaceutyczne chca byśmy wieżyli,że istnieje wiele choró psychicznych ponieważ mogą do każdej z nich wyprodukawać produkty, co jest normalne bo to ich biznes. Natomiast dziwne jest to, iż system nauczania im się podporządkował i lekarze zwykle, głoszą te same "martwe" tezy.
Nauka poszła do przodu i nie trzeba już szukać źrodla problemu w traumatycznych przeżyciach z dzieciństwa etc., co wywołuje jeszcze większy stres, a najważniejsze, że nie trzeba juz sie truć medykamentami.

Pozdrawiam

Franciszek Bartkiewicz

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty