Czy możliwe, że mam fobię społeczną?

Witam! Mam 17 lat, jestem kobietą. Od dłuższego czasu staram się zrozumieć, co mi jest. Im jestem starsza, tym jest coraz gorzej. Panicznie unikam coraz bardziej wychodzenia z domu, wypadów z przyjaciółmi, zwykłej rozmowy. Ogromnie się przy tym męczę, staje się to dla mnie torturą, czerwienie się, pocę, drżą mi ręce i głos, siedzę jakby mnie potraktowano paralizatorem, nie potrafię się wyluzować. Ostatnio mam problem z rozmawianiem nawet z najbliższymi osobami. Nie wiedziałam, czym to wszystko jest spowodowane, ta niska samoocena, krytyka względem siebie, tchórzostwo, wstyd z powodu nawet najbanalniejszej rzeczy, aż wreszcie ktoś całkiem przypadkowo powiedział mi o fobii i zaczęłam czytać na ten temat. Najgorsze jest to, że większość, a nawet prawie wszystkie objawy się zgadzają. Nie wiem, czy jest możliwe, że mam fobię i co z tym zrobić. Proszę o pomoc. Paulina

KOBIETA, 17 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane objawy wskazują na zaburzenia lękowe pod postacią fobii społecznej. Fobia społeczna jest zaburzeniem polegającym na obawach przed sytuacjami oceny, krytyką. Początkowo może ograniczać się do określonych sytuacji (np. przemawianie w miejscu publicznym), z czasem może się utrwalać i ulegać generalizacji (dotyczyć nowych obszarów: np. rozmowy z obcymi osobami, jedzenia w miejscu publicznym). Zazwyczaj rozwija się w reakcji na stresujące wydarzenie, np. doznanie publicznego ośmieszenia, upokorzenia.

Początek objawów często ma miejsce w dzieciństwie. Do typowych objawów fobii społecznej należą: niepokój, drżenie rąk, kołatanie serca, duszność, suchość w ustach, nudności, zawroty głowy, biegunka, parcie na mocz.

Podstawowym sposobem radzenia sobie jest unikanie sytuacji wywołujących napady złego samopoczucia. Prowadzi to do coraz większej izolacji i narastania zaburzeń. Unikając bowiem sytuacji, których się boimy, nie nabywamy doświadczenia poradzenia sobie z trudną sytuacją. Podstawową formą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, w szczególności: psychoterapia poznawczo-behawioralna. W leczeniu są również stosowane z dobrym efektem leki przeciwdepresyjne o dodatkowym działaniu przeciwlękowym. W tej sytuacji wskazana jest konsultacja u lekarza psychiatry celem rozpoczęcia profesjonalnego, skutecznego leczenia.

Polecam również wątek dotyczący podobnych problemów: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-cwiczenia-przy-fobii-spolecznej.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiej poprawy samopoczucia

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy ja mam fobię społeczną?

Witam,mam problem,może nawet kilka.Gdy 3 lata temu wyjechałam na studia,zamknęłam się w sobie.Siedziałam ciągle zdołowana w swoim pokoju,na nic nie miałam chęci,koleżanki siłą wyciągały mnie z niego.Poszłam do psychologa,jednak psycholog zbyła mnie,mówiąc że jak się dowiem nad czym chce popracować to mam wrócić.Minęły 3 lata,coraz mniej sensu widzę w swoim życiu,nie mam na nic ochoty,nie mogę spać, mało co mnie cieszy.Nie wiem nad czym mam pracować.Według testów mam fobie spol. i depresje.
KOBIETA, 23 LAT ponad rok temu

Witam
Objawy, które Pani opisuje mogą wskazywać na depresję
i zaburzenia lękowe. Jednak rzetelną diagnozę można
postawić tylko podczas osobistej konsultacji.
W sytuacjach szczególnie obciążających,
na plan pierwszy wysuwa się lęk i napięcie.
Lęk, którego przyczyna jest nieuświadomiona,
często przyjmuje postać nerwicy i różnych fobii.
Gdy doświadczane objawy są na tyle silne,
że powodują znaczne utrudnienie w codziennym
funkcjonowaniu, konieczna psychoterapia.
Terapia jest procesem polegającym na pracy z myślami,
uczuciami, przekonaniami, decyzjami. i jest najskuteczniejszym
sposobem leczenia tego typu zaburzeń.
Pozdrawiam serdecznie

0

Polecam kontakt z psychiatrą. To może być depresja. Proszę poszukać w necie skali Becka i ją wykonać. Jeśli wyjdzie depresja - to da się leczyć. Zachęcam do poszukania lekarza psychiatry w swoim otoczeniu.
Do poradni zdrowia psychicznego nie ma potrzeby skierowania i może być w innym mieście

0

Opisany przez Panią problem jest zbyt poważny, aby stawiać w tym miejscu diagnozę. Napisała Pani, że to co się z Panią dzieje od kilku lat znacząco ograniczyło Pani relacje z ludźmi oraz funkcjonowanie w codziennym życiu. Zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem, psychoterapeutą. Zapewne wskazana będzie psychoterapia, możliwe, że także konsultacja u lekarza psychiatry.
Proszę poszukać psychoterapeuty pracującego w nurcie psychodynamicznym i nie rezygnować z wizyty pomimo doświadczenia z psychologiem, o którym Pani napisała.

0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
57 poziom zaufania

Witam Panią,
Opisane objawy są niepokojące i widocznie utrudniają Pani życie. Warto zatem zasięgnąć porady lekarza psychiatry, który będzie mógł przepisać Pani odpowiednie leki. Istnieje także wiele miejsc, gdzie może Pani skorzystać z pomocy psychologicznej. Podczas terapii nauczy się Pani jak radzić sobie z objawami, poprzez dotarcie do źródła zaburzeń, co podniesie jakość Pani życia i przełoży się na pozostałe sfery życia.
Pozdrawiam
Monika Prus

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to fobia społeczna?

Witam, mam 24 lata. Od kiedy pamiętam w towarzystwie trzęsą mi się ręce. Nie mogę normalnie podnieść szklanki, a jedzenie zupy łyżką jest koszmarem. Gdy jestem sama, nie mam takiego problemu. Proszę o pomoc.

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Witam!

Jeżeli ma Pani obawy, że może to być fobia społeczna, to zalecałabym udanie się do lekarza psychiatry. Będzie on mógł przeprowadzić z Panią szeroki wywiad, przebadać Panią i postawić diagnozę.

Jest też możliwość skorzystania z pomocy psychologicznej. Praca z psychologiem pozwala na zmniejszenie lęków związanych z kontaktem z innymi osobami.

Polecam także metodę zwaną Biofeedback. Przy regularnej pracy pozwala ona na szybkie osiągnięcie rezultatów. Jest to metoda stosowana przy stanach lękowych. Pozwala na nauczenie się odpowiednich reakcji w sytuacjach stresowych i tym samym zmniejszenie odczuwanego lęku. 

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty