Fobia społeczna - co mam robić?

Jestem Julia i mam 14 lat. Od gimnazjum zauważyłam, że jest coś ze mną nie tak. Boję się chodzić do szkoły i boję się rozmawiać z osobami w klasie. Zwykle, gdy mam coś powiedzieć, trzęsą mi się ręce albo serce szybciej mi bije. Dosyć często w klasie mówią do mnie głupie uwagi na temat wyglądu lub po prostu śmieją się ze mnie. Jak mi dokuczają, to mam ochotę się popłakać. Ale jestem bardzo skryta i nie potrafię powiedzieć rodzicom o tym problemie. Zazwyczaj siedzę tylko na internecie i mam internetowych przyjaciół, ale chciałabym żyć normalnie i jak każdy rozmawiać ze znajomymi. Nawet gdy idę do sklepu, strasznie się boję, boję się także kupić coś w kiosku. Każdy w klasie traktuje mnie jak "śmiecia". Najgorzej jest, jak czekam na autobus. Zawsze w czwartek 3 chłopaków siada tam, gdzie ja, na ławce, i mówi głupie uwagi typu "Julia potwór" albo po prostu pokazują, że jestem najgorsza. Cała szkoła traktuje mnie inaczej.

Nie wiem już, co mam robić. Byłam u pani pedagog, ale powiedziała, żebym uwierzyła w siebie, ale ja nie potrafię. Czasami jak czytam czytankę na polskim, to się jąkam.. Potrzebuję pomocy. Wieczorami nie mogę spać, bo boję się następnego dnia w szkole. Proszę, odpiszcie mi, ja już nie mogę z tym żyć, doradźcie mi, co mam robić.

Fobia społeczna jest zaburzeniem polegającym na obawach przed sytuacjami oceny, krytyką. Początkowo może ograniczać się do określonych sytuacji (np. przemawianie w miejscu publicznym), z czasem może się utrwalać i ulegać generalizacji (dotyczyć nowych obszarów). Zazwyczaj rozwija się w reakcji na stresujące wydarzenie, np. doznanie publicznego ośmieszenia, upokorzenia. Szkoła powinna podjąć działania zapobiegające takim sytuacjom - ośmieszania, nękania, zastraszania, np. po interwencji pedagoga szkolnego, któremu zgłosiłaś swój problem. W leczeniu objawów fobii społecznej skuteczna jest psychoterapia. Byłoby dobrze, gdybyś zgłosiła się w tym celu do psychologa lub psychoterapeuty.