Czy słusznie podejrzewam, że mam fobię społeczną?

Witam, Podejrzewam, że mam fobię społeczną. W gimnazjum bardzo dobrze dogadywałam się ze swoimi rówieśnikami i szybko nawiązywałam znajomości. Od trzech lat bardzo się to zmieniło. Boję się wychodzić z domu, rozmawiać z innymi, występować publicznie, a z trywialnych problemów robię duże kłopoty. Staram sobie wszystko racjonalnie tłumaczyć, ale lęk przed doznaniem odrzucenia zawsze zwycięża. Co mam zrobić? Chciałabym uniknąć wizyty u psychiatry.

Witam!
W takiej sytuacji potrzebna byłaby wizyta u psychologa. Najpierw należy zdiagnozować problem, by móc zastosować odpowiednie środki lecznicze. Spotkania z psychologiem mogą pomóc w rozwiązywaniu problemów leżących u podłoża zaburzeń.
Podstawową formą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia, która powinna być prowadzona przez odpowiednio do tego przygotowaną osobę. Oczywiście możesz sama zdecydować o tym, czy potrzebujesz i czy chcesz skorzystać z wizyty u specjalisty. Sądzę jednak, że warto zastanowić się co można zyskać dzięki takiej wizycie i czy sama poradzisz sobie ze swoim problemem. Decyzja należy do Ciebie.

Pozdrawiam