Dziwne objawy: czy to fobia społeczna?

Jestem mężczyzną, lat 19. Postaram się w punktach przedstawić objawy, których doświadczam. Boję się "załatwiania różnych spraw" (wizyty w urzędzie, banku, dziekanacie, itp.), boję się przebywania, pracowania w małej grupie ludzi, natomiast generalnie nie odczuwam dyskomfortu w tłumie, czy na dużej sali wykładowej. Zacząłem przez to unikać zajęć w laboratoriach, których boję się panicznie (pracujemy tam właśnie w takich kilkuosobowych grupach). Korzystanie z publicznych toalet jest absolutną ostatecznością. Nie potrafię nawiązywać kontaktów z innymi (nigdy nie było to moją mocną stroną, ale ostatnio osiągnąłem stan kompletnej niemocy na tym polu). Za każdym razem, gdy widzę rozmawiających ludzi mam wrażenie, że rozmawiają o mnie. To samo, gdy ktoś się śmieje - nie opuszcza mnie myśl, że śmieją się ze mnie. Mam duży problem z podejmowaniem decyzji (zarówno tych błahych jak i bardziej skomplikowanych). Stresowi towarzyszy ból po prawej stronie klatki piersiowej promieniujący na lewą rękę, czasem też uczucie ucisku w głowie i (rzadko) nudności. Nie wysypiam się, niezależnie od tego, ile czasu poświęcam na sen, budzę się niewyspany i przez większość dnia czuję zmęczenie. Najbardziej dokuczliwe są objawy opisane w pierwszych dwóch punktach, jako że studiując siłą rzeczy jest sporo spraw, które trzeba załatwić, nie wspominając już o opuszczaniu zajęć. Fakt, że nie mogę sobie poradzić z tak prostymi problemami sprawił, że coraz częściej odczuwam przygnębienie. Najbardziej obawiam się, że nie uda mi się ukończyć studiów. Czy powinienem udać się po pomoc do specjalisty?
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam!

Na bazie tego, o czym Pan napisał, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie. Na pewno objawy są niepokojące. Irracjonalny lęk przed ludźmi, który upośledza Pana funkcjonowanie społeczne, może rzeczywiście świadczyć o fobii społecznej, czyli zaburzeniu lękowym z grupy zaburzeń nerwicowych. Chroba często zaczyna się w okresie dojrzewania i koncentruje się wokół obawy przed oceną przez innych ludzi skupionych w małych grupach (w odróżnieniu od tłumu, w którym człowiek czuje się zwykle anonimowy). Zwykle nerwica społeczna jest mylona z nadmierną nieśmiałością lub lękiem społecznym.

Typowe objawy fobii społecznej to: obawa przed krytyką, wyśmianiem, unikanie źródła lęku, czyli sytuacji społecznych i odczuwanie z tego powodu cierpienia, rezygnacja z życia towarzyskiego, ograniczenie wyjść z domu do minimum, unikanie wystąpień publicznych, samotniczy tryb życia, niepokój w sytuacjach społecznych (w banku, w sklepie, u lekarza itp.), lęk przed korzystaniem z toalet publicznych czy publicznych środków transportu, objawy somatyczne.

Radziłabym udać się do poradni zdrowia psychicznego. Możliwa będzie wówczas diagnoza różnicowa - określenie czy ma Pan postać fobii społecznej nieogólnionej, dotyczącej tylko określonych typów aktywności społecznej, czy jest to szczególny rodzaj fobii: antropofobia - panika przed ludźmi, lękowe wyobcowanie i izolacjonizm albo socjofobia - obawa przed byciem osądzanym, ocenianym przez innych, powodująca unikanie kontaktów interpersonalnych.

Pana zachowanie może świadczyć także o zaburzeniu osobowości w postaci osobowości lękliwej, inaczej unikającej, która odznacza się uporczywym uczuciem niepokoju i napięcia, poczuciem społecznego nieprzystosowania, nieatrakcyjności, niechęcią do bliskich związków, poczuciem niższości, dopatrywaniem się odrzucenia i krytyki oraz ograniczaniem kontaktów społecznych. Wówczas konieczne będzie podjęcie psychoterapii.

Pozdrawaim i życzę powodzenia.