Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to jest na pewno fobia społeczna?

Umówiłam się z koleżankami, miały na mnie czekać. Poszłam w umówione miejsce, ale ich nie było... Poczekałam trochę, ale nadal ich nie było. Zdenerwowałam się, poczułam jak ludzie się na mnie gapią i zrobiłam się cała czerwona, uciekłam do domu. Czy to jest fobia społeczna? Czy tylko erytrofobia, którą podobno mam? Proszę o szybką odpowiedź, zaczęłam bać się całkowicie wychodzić z domu - choć zawsze się bałam, ale nie tak jak teraz...Czuję się bardzo źle...

KOBIETA ponad rok temu

Czy autyzm jest wyleczalny?

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, czy autyzm jest wyleczalny.

Witam serdcznie.

Opisujesz pojedyncze zachowanie, które może wskazywac na fobię społeczną. W fobii społecznej wystepuje lęk przed oceną innych ludzi, dlatego mogłaś się zdenerwować, "czując na sobie wzrok" innych osób. Typowym dla fobii społecznej zachowaniem jest unikanie sytuacji, w których można być ocenianym, krytykowanym.

Erytrofobia to lęk przed zaczerwienieniem się, który najczęściej jest jednym z objawów fobii społecznej. W fobii społecznej występuje nie tylko obawa przed krytyką, oceną, ale i przed możliwością "zbłaźnienia się" przez wystąpienie kompromitujących objawów: zaczerwienienia twarzy, zwiększonej potliwości, drżenia rąk.

Leczenie fobii społecznej polega przede wszystkim na psychoterapii, dlatego polecam Ci nawiązanie kontaktu z psychologiem.
Diagnozę powinien potwierdzić lekarz psychiatra.

Z pozdrowieniami

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy