Czy to normalne przy fobii społecznej?

Mam niemożność powiedzenia że czegoś nie wiem, przyznania się że coś nie działa albo że źle się czuję w sytuacjach społecznych z ludźmi spoza grona moich bliskich. Mam tak przez fobię społeczną. Już wyjaśniam o co w tym chodzi w moim przypadku. Nie umiem powiedzieć że czegoś nie wiem na spotkaniach ze specjalistami od zdrowia psychicznego, oni zadają pytanie na które nie znam odpowiedzi a zamiast to wyrazić to ja wymyślam jakąś odpowiedź która jest najbliższa prawdzie ale nie robię tego celowo, tylko przez fobię społeczną. Jeśli chodzi o brak przyznania że coś nie działa to miałam tak na spotkaniu z psycholożką na oddziale psychiatrycznym - ona stosowała metodę wyobrażania sobie swojego "bezpiecznego miejsca" i poleciła mi sobie najpierw wyobrazić dowolną sytuację ze szkoły z tyranem która była negatywna a potem miałam przejść do bezpiecznego miejsca - nie przeczę że to może być skuteczne i pewnie byłabym w stanie sama w domu to wykonywać ale nie w sytuacji społecznej gdy mam pustkę w głowie i nie mogę sobie nawet przypomnieć żadnej sensownej sytuacji z tym tyranem... A przyznanie się że źle się czuję jest dla mnie niemożliwe gdy ktoś obcy pyta "jak tam?", było tak na oddziale psychiatrycznym, gdzie otwarcie mogłam powiedzieć że jest nie za dobrze, a tylko się uśmiechałam i odpowiadałam "dobrze" (a pytali mnie inni pacjenci i tylko ich mam na myśli, jak psychiatrzy pytali o moje samopoczucie na obchodzie to starałam się mówić prawdę ale z rozwinięciem się na ten temat był problem, zwłaszcza że obchód był przy innych pacjentach). Czy to normalne w fobii społecznej i podobnych zaburzeniach?
KOBIETA, 25 LAT 9 miesięcy temu

Tak, opisane przez Pana trudności są całkowicie zrozumiałe i mogą występować przy fobii społecznej i podobnych zaburzeniach lękowych. Fobia społeczna, znana również jako zaburzenie lęku społecznego, charakteryzuje się intensywnym lękiem przed sytuacjami społecznymi, w których osoba obawia się oceny, krytyki lub negatywnego odbioru przez innych ludzi. Może to prowadzić do trudności w przyznaniu się do niewiedzy, ponieważ osoba obawia się, że będzie postrzegana jako mniej wartościowa lub niekompetentna. W takich sytuacjach naturalnym mechanizmem obronnym jest unikanie przyznania się do negatywnych uczuć. Może to wynikać z chęci unikania oceniania przez innych, a także z potrzeby zachowania pozytywnego wizerunku. Może Pan odczuwać presję, aby nie ujawniać słabości i starać się przedstawiać siebie w jak najlepszym świetle, nawet jeśli wewnętrznie czuje się Pan niekomfortowo lub przeżywa trudne emocje. Podobnie może być z sytuacjami, gdzie czuje Pan pustkę w głowie lub trudności z przypomnieniem sobie szczegółów w stresujących momentach, co jest typowe dla osób zmagających się z lękiem społecznym. Obawa przed oceną przez innych może wpływać na zdolność do swobodnego wyrażania swoich myśli i uczuć, szczególnie w obecności obcych osób lub w nowych, stresujących sytuacjach. Ważne jest, aby kontynuował Pan pracę z terapeutą, aby stopniowo zwiększać swoją pewność siebie w sytuacjach społecznych i uczyć się skuteczniejszych strategii radzenia sobie z lękiem. Życzę powodzenia :)