Czy erytrofobię można wyleczyć?

Witam, mam 22 lata. Cierpię na fobię społeczną i erytrofobię. Mój problem z czerwienieniem się zaczął się w zeszłym roku w kwietniu. Byłam wtedy w 7 m-cu ciąży. Zaczęłam unikać ludzi i przestałam wychodzić z domu w obawie przed spotkaniem kogoś znajomego i zaczerwienieniem się na twarzy. Bałam się opinii innych i zdziwienia dlaczego bez powodu jestem "burakiem". Wcześniej byłam dosyć śmiałą osobą, brakowało mi czasem pewności siebie i miałam niską samoocenę, ale nigdy nie bałam się ludzi. Jakiś czas temu prawie wpadłam w depresję, ale przełamałam się i poszłam na psychoterapię i jest już lepiej z moim samopoczuciem, ale lęk nie minął. Dodam, że teraz po ciemku mój lęk znika, bo wiem, że nawet jeżeli zrobię się czerwona to nikt tego nie zauważy i mogę swobodnie rozmawiać z ludźmi, dlatego najczęściej wychodzę z domu wieczorem, a w pomieszczeniach gaszę światła. Bardzo utrudnia mi to życie, boję się wrócić do pracy po ciąży, boję się rodzinnych obiadów, jazdy autobusem... Wiem, że czerwienienie się nie minie, ale czy można wyleczyć się z tego lęku i nie zwracać uwagi na czerwienienie się? Czy uda mi się nie zwracać na to uwagi i nie bać się konaków z ludźmi w jasnym świetle? Psychoterapia pomaga, bo nie załamuję się, ale lęk jest taki sam, farmakologia odpada, bo boję się brać antydepresantów i skutków ubocznych. Proszę o odpowiedź, pzdr.

Witam!
Odczuwa Pani lęk przed zaczerwienieniem się w trakcie rozmowy, a ten lęk może powodować czerwienienie. Dlatego wpada Pani w zamknięty krąg - chcąc wyeliminować jeden czynnik, trzeba także pracować nad tym drugim. Psychoterapia jest skuteczną metodą pomocy w walce z lękiem. Jednak nie jest cudowną metodą, która daje widoczne i trwałe rezultaty po kilku sesjach.
Praca z terapeutą w zależności od indywidualnych problemów i potrzeb klienta może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W trakcie terapii bardzo ważne jest Pani nastawienie, motywacja oraz zaangażowanie. Terapia ma pomóc Pani przezwyciężyć lęk i trudności, jednak to od Pani głównie zależy, jakie będą jej efekty.
Pisze Pani, że uczestniczy w terapii od niedawna, dlatego warto jeszcze poczekać na widoczne i duże efekty. O wszystkich swoich wątpliwościach i problemach dobrze byłoby informować terapeutę, gdyż wtedy będzie mógł dostosowywać Wasze spotkania do Pani potrzeb.
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Ertytrofobia jest to paniczny lęk przed czerwienieniem się. Może występować sama jako tzw. erytrofobia seperata lub jako jeden z elementów fobii społecznej. Lęk przed czerwienieniem się często jest tak duży, ze prowadzi do unikania sytuacji społecznych, w czasie których przebywa się w dużej grupie osób.
Leczenie erytrofobii jest nieco skomplikowane, długotrwałe i nie zawsze skuteczne. Możliwe jest jednak jej wyleczenie. Z jednej strony eryrofobię można traktować jako zaburzenie funkcjonowania układu współczulnego. Wtedy jako leczenie stosuje się beta blokery tj.propranolol.
Z drugiej strony erytrofobia może być częścią fobii społecznej i jedynie jej towarzyszyć. Fobia ta jest dość rzadka. Występuje zarówno u dzieci i u dorosłych. Czerwienieniu się może towarzyszyć paniczny lęk, pocenie się, zaburzenia rytmu serca, uczucie duszności czy nudności i wymioty. W takich przypadkach, kiedy przeważają objawy fobii społecznej, można zastosować leczenie farmakologiczne np. lekami z grupy SSRI tj. paroksetyna. Lek ten stosowany jest z powodzeniem w leczeniu fobii społecznej. Lek może przepisać lekarz psychiatra po dokładnym Pani zbadaniu i zebraniu wywiadu.

Bardzo ważną rolę w leczeniu erytofobii odgrywa psychoterapia. Powinien ją przeprowadzić doświadczony terapeuta, który uświadomi przyczyny występowania lęku oraz pomoże znaleźć inne sposoby redukcji napięcia emocjonalnego. Należy skorzystać z tego typu pomocy specjalistycznej, nawet jeśli leczenie jest długie i nie zawsze przynosi efekty. Erytrofobię leczy się trudno i długotrwale. Możliwe jest jednak wyeliminowanie lub zmniejszenie objawów choroby. W psychoterapii bardzo ważna jest jednak motywacja do długotrwałego leczenie i do wprowadzenia zmian. W leczeniu często stosuje się psychoterapię kognitywno-behawioralną (najlepiej grupową) polegającą na treningu stopniowej ekspozycji na sytuacje społeczne. Psychoterapię należy rozpocząć tak szybko, jak jest to możliwe.