Witam!
Odczuwa Pani lęk przed zaczerwienieniem się w trakcie rozmowy, a ten lęk może powodować czerwienienie. Dlatego wpada Pani w zamknięty krąg - chcąc wyeliminować jeden czynnik, trzeba także pracować nad tym drugim. Psychoterapia jest skuteczną metodą pomocy w walce z lękiem. Jednak nie jest cudowną metodą, która daje widoczne i trwałe rezultaty po kilku sesjach.
Praca z terapeutą w zależności od indywidualnych problemów i potrzeb klienta może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. W trakcie terapii bardzo ważne jest Pani nastawienie, motywacja oraz zaangażowanie. Terapia ma pomóc Pani przezwyciężyć lęk i trudności, jednak to od Pani głównie zależy, jakie będą jej efekty.
Pisze Pani, że uczestniczy w terapii od niedawna, dlatego warto jeszcze poczekać na widoczne i duże efekty. O wszystkich swoich wątpliwościach i problemach dobrze byłoby informować terapeutę, gdyż wtedy będzie mógł dostosowywać Wasze spotkania do Pani potrzeb.
Pozdrawiam
Ertytrofobia jest to paniczny lęk przed czerwienieniem się. Może występować sama jako tzw. erytrofobia seperata lub jako jeden z elementów fobii społecznej. Lęk przed czerwienieniem się często jest tak duży, ze prowadzi do unikania sytuacji społecznych, w czasie których przebywa się w dużej grupie osób.
Leczenie erytrofobii jest nieco skomplikowane, długotrwałe i nie zawsze skuteczne. Możliwe jest jednak jej wyleczenie. Z jednej strony eryrofobię można traktować jako zaburzenie funkcjonowania układu współczulnego. Wtedy jako leczenie stosuje się beta blokery tj.propranolol.
Z drugiej strony erytrofobia może być częścią fobii społecznej i jedynie jej towarzyszyć. Fobia ta jest dość rzadka. Występuje zarówno u dzieci i u dorosłych. Czerwienieniu się może towarzyszyć paniczny lęk, pocenie się, zaburzenia rytmu serca, uczucie duszności czy nudności i wymioty. W takich przypadkach, kiedy przeważają objawy fobii społecznej, można zastosować leczenie farmakologiczne np. lekami z grupy SSRI tj. paroksetyna. Lek ten stosowany jest z powodzeniem w leczeniu fobii społecznej. Lek może przepisać lekarz psychiatra po dokładnym Pani zbadaniu i zebraniu wywiadu.
Bardzo ważną rolę w leczeniu erytofobii odgrywa psychoterapia. Powinien ją przeprowadzić doświadczony terapeuta, który uświadomi przyczyny występowania lęku oraz pomoże znaleźć inne sposoby redukcji napięcia emocjonalnego. Należy skorzystać z tego typu pomocy specjalistycznej, nawet jeśli leczenie jest długie i nie zawsze przynosi efekty. Erytrofobię leczy się trudno i długotrwale. Możliwe jest jednak wyeliminowanie lub zmniejszenie objawów choroby. W psychoterapii bardzo ważna jest jednak motywacja do długotrwałego leczenie i do wprowadzenia zmian. W leczeniu często stosuje się psychoterapię kognitywno-behawioralną (najlepiej grupową) polegającą na treningu stopniowej ekspozycji na sytuacje społeczne. Psychoterapię należy rozpocząć tak szybko, jak jest to możliwe.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak walczyć z erytrofobią? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Czy to jest na pewno fobia społeczna? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak powiedzieć psychiatrze o erytrofobii? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak radzić sobie z objawami somatycznymi? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Możliwość wyleczenia erytrofobii – odpowiada Mgr Justyna Plucińska
- Gdzie szukać pomocy przy stwierdzonej depresji oraz nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy są jakieś skuteczne sposoby na wyleczenie erytrofobii? – odpowiada Mgr Arleta Balcerek
- Napadowe czerwienienie się twarzy w sytuacjach stresowych – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Czy można w pełni wyleczyć fobię? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Czy to czerwienienie się twarzy ma podłoże nerwicowe? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Agorafobia - objawy, diagnoza, zaburzenia towarzyszące
Agorafobia (agoraphobia) to słowo pochodzące z jęz
Fobie - przyczyny, objawy, rodzaje i leczenie
Fobia to nadmierny lęk przed konkretnymi sytuacjam
Fobia szkolna - przyczyny, objawy, leczenie. Jak wspierać dziecko?
Fobia szkolna, nazywana także skolionofobią lub di