Czy to czerwienienie się twarzy ma podłoże nerwicowe?

Od dłuższego czasu mam problem psychiczny? Nie wiem. Czerwienienie się na twarzy. Doprowadza mnie to do obłędu- zwłaszcza gdy wokół jest więcej ludzi. Przez to ogranicza to moje kontakty -niemal całkowicie. Próbowałem tabletki ziołowe, uspokajające ale na nic. Najgorszy jest fakt, że czasem do tego doprowadza sam strach przez zaczerwienieniem. Zwykła przechadzka po galerii, zwykłe zwrócenie mi uwagi - nie potrafię nad tym zapanować. Próbowałem odwracać od tego uwagę- nie działa. Czerwona twarz pojawia się również po prysznicu, po pikantnych potrawach. Co może być podłożem? Do jakiego lekarza się zgłosić? Wykonać badania na własną rękę?

Witam Pana,

możliwe, ze cierpi Pan z powodu erytrofobii - lęk przed zaczerwienieniem się, w towarzystwie jest to wskaźnik fobii społecznej, lęku w sytuacjach społecznych. Kontakt z ludźmi powoduje stres i niepokój, co z kolei wpływa na przyspieszenie akcji serca i podniesienie ciśnienia objawiające się między innymi rumienieniem się. Symptomy mogą być spowodowane podłożem psychicznym, predyspozycją są czynniki wynikające z procesu socjalizacji w dzieciństwie, niestabilne poczucie własnej wartości uwarunkowane presją społeczną. Problem może też być uwarunkowany biologicznie - zaburzenie układu współczulnego, który odpowiada za wzmożone czerwienienie oraz pocenie się. Wskazana jest diagnostyka, która pozwoli wskazać przyczynę objawu zaczerwienienia się. Wskazana jest psychoterapia jako forma pomocy i leczenia, skuteczną metodą jest paradygmat poznawczo - behawioralny, wymagana jest regularna psychoterapia. Zrozumienie stresu i strachu jest w tym wypadku podstawą oraz habituacja lęku w sytuacjach społecznych, która pozwoli się mniej denerwować, a tym samym układ nerwowy z czasem wygasi się pod wpływem nowych nawyków, wynikających z uczenia się - przestanie być pobudzany, czerwienienie się przestanie być reakcją na kontakt z innymi ludźmi. Pomocy można szukać w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana,
Jeżeli czerwienienie się twarzy pojawia się przede wszystkim
w sytuacjach publicznych i podczas stresujących sytuacji,
to zapewne jest ono efektem chwilowo zwiększonej
aktywności układu współczulnego, który ulega pobudzeniu
właśnie na skutek przeżywanych emocji czy stresującej sytuacji.
Napięcie z tym związane powoduje rozszerzenie się naczyń
krwionośnych, w wyniku czego następuje czerwienienie się twarzy.
Może też być skutkiem ubocznym przyjmowanych leków.
Bardzo możliwe, że również przeżywany stres stanowi przyczynę
czerwienienia się twarzy.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji po wnikliwym przyjrzeniu się różnym
sytuacjom i wydarzeniom na przestrzeni Pana życia,
po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu okoliczności,
które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Warto jednak zająć się tym jak najprędzej, gdyż te dokuczliwe
przypadłości mogą prowadzić do erytrofobii, (lęk przed
czerwienieniem się), a ta z kolei może prowadzić do powstania
fobii społecznej.
Aby Panu pomóc, należy poznać dokładnie naturę Pana
problemu, dotrzeć do jego źródeł i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać równowagę
wewnętrzną, wypracować umiejętności radzenia sobie
ze stresem, z emocjami i uporać się z czerwienieniem się.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie,

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl