Strach przed szkołą i czerwienieniem twarzy

Codziennie boje sie przed pójściem do szkoły ze strzele jakieś buraki, próbuje sobie wmówić ze tak nie będzie ze dam rade jak rozmawiam zjakimś nauczycielem czy z kimś i jak widzę ze każdy sie na mnie patrzy to się czerwienie próbuje sie opanować i przestać i staje sie to bardzieje jeszcze widoczne,i jak staram sie to ukrywać rekoma to nie wychodzi mi to i ktoś powiem ze strzeliłam buraka, a powodu w nie mam,już tak nie chcę , mam nową klase i chce to zmienić w dobie ale nie wiem jak
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
To, czego doświadczasz, to najprawdopodobniej lęk przed czerwienieniem się, czyli erytrofobia. Może być to objaw samodzielny, ale też często towarzyszy lękom społecznym, socjofobii. Erytrofobia objawia się właśnie rumienieniem się w sytuacjach towarzyskich, co skutkuje tendencją do unikania takich sytuacji. Człowiek z erytrofobią może nagle przestać wychodzić z domu, nie spotykać się ze znajomymi, zrezygnować ze szkoły/pracy z obawy przed kontaktem z ludźmi, którzy mogą zobaczyć jego rumieńce. Jeżeli czerwienienie się jest spowodowane zaburzeniami układu współczulnego, wówczas stosuje się beta-blokery. Kiedy jednak czerwienienie się świadczy o fobii społecznej czy lęku przed sytuacjami ekspozycji społecznej (randka, odpowiedź przy tablicy itp.), to wtedy same leki nie pomogą. Wówczas potrzebna jest psychoterapia, która skupia się przede wszystkim na podwyższeniu własnego poczucia własnej wartości, samoakceptacji, pracy z emocjami. Dodatkowo może pomóc nauka relaksacji i metod radzenia sobie ze stresem.
Pozdrawiam!

Witaj.
Nie jest możliwe silą woli zapanować nad zjawiskiem czerwienienia się. Gdyby to było takie proste, to zwyczajnie, nikt z ludzi nie czerwieniłby się . Nie możemy mieć kontroli nad czerwienieniem się.
Twoje codzienne poranne myślenie o czerwienieniu się , nie zlikwiduje problemu, lecz go nakręca. Nasz mózg nie zna nakazu "NIE" jeśli ci powiem :
NIE MYŚL O BIAŁYM NIEDŹWIEDZIU,
to o czym pomyślałeś?
Mam dla ciebie inne zadanie. Chciałabym abyś od jutra zaczął bliżej przyglądać się swoim kolegom i koleżankom, Czy oni wszyscy są tacy odważni i przebojowi? A możne są podobni do ciebie i tez się czerwienią?
Kryta niszczy spontaniczność !
Nie masz wpływu na czerwienienie się, bo myślę, że jeszcze nie raz któryś z kolegów lub nauczycieli skrytykuje cię .Nie musisz być bierny w obliczu krytyki, masz prawo się obronić. Jak ktoś ci powie" ale strzelił buraka" to możesz się odegrać i powiedzieć, " patrzcie jaką on pietruchę strzelił, jeszcze trochę marchewki i będzie zupa". Nie bądź bierny , kiedy ktoś próbuje cię ośmieszyć, zdyskwalifikować, czy poniżyć. Takie zachowanie pomoże , będziesz się coraz rzadziej czerwienił.
Powodzenia
Dorota Kotarska

Proponowałabym popracować nad podniesieniem samooceny. Niska samoocena powoduje niepewność. Na pewno masz dużo mocnych stron, wypisz je sobie na kartce i skoncentruj się na nich, często je powtarzaj. Ja sama miałam taką przypadłość, bardzo długo się czerwieniłam. Metoda którą zaproponowałam jest skuteczna, tylko długo trwa. Spróbuj porozmawiać o tym z rodzicami, to też może pomóc. Dziewczynki ładnie wyglądają, kiedy mają uśmiechniętą i zaróżowioną buzię. Pozdrawiam serdecznie, Alicja Maria