Strach i czerwienienie się podczas przebywania w obcym gronie ludzi

Witam od pewnego czasu zauważyłam ,że w sytuacji kiedy znajduję się w nieznanym gronie lub idę gdzieś i chcę oś powiedzieć odczuwam strach a najbardziej najgorsze jest to że robie się czerwona na twarzy i dekold mam cały czerwony wygląda to strasznie co mam zrobić gdzie się udać i co to może być nie mam siły już z tym dalej walczyć jestem załamana a mam dopiero 19 lat prosze o pomoc podpowiedz .Każdy kto zobaczy mój dekold zaraz się pyta co ci się stało ? Jest to straszne

Witam serdecznie,
Opisane przez Ciebie objawy mogą wskazywać na lęk społeczny. To problem, z którym można sobie poradzić np. podczas psychoterapii. Bardzo skuteczna jest w tej sytuacji terapia poznawczo-behawioralna. Proszę się udać do Poradni Zdrowia Psychicznego lub poszukać psychoterapeuty prywatnie. Tu wskazówki, jak to zrobić
https://martadziekanowska.wordpress.com/2014/09/29/76/
Warto również zajrzeć do podręcznika służącego do terapii lęku społecznego
Autor: Heimberg. Tytuł: Terapia Lęku Społecznego Podejście poznawczo-behawioralne Podręcznik ćwiczeń Klienta

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

Dzień dobry!

Tzw. erytrofobia wiąże się właśnie z czerwieniem się w sytuacjach stresowych i dodatkowo odczuwaniem dyskomfortu z tego powodu.
Często jest elementem nieśmiałości, stanów lękowych czy fobii społecznej. Może jednak dotyczyć także tych osób, które nie odczuwają lęków społecznych.
Warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą i psychologiem-psychoterapeutą.
Pomocna może okazać się także konsultacja dermatologiczna i ocena, czy istnieją jakieś pozapsychiczne przyczyny czerwienienia się.
Wielu kobietom ulgę przynosi także umiejętność wykonania skutecznie kryjącego makijażu.

Pozdrawiam!

Witam,

wielu ludzi na taki kłopot, jak Pani. Przyczyny mogą być różne: być może cierpi Pani na lęk przed obcymi osobami, może czuje Pani strach przed oceną (przed tym, jak Pani wypadnie w ich oczach), a może cierpi Pani na fobię społeczną. Nie da się tego wywnioskować jednoznacznie z Pani opisu.

Dobra wiadomość jest taka, że nad takimi reakcjami można do pewnego stopnia zapanować. Zwykle strach przed tym, że znowu będziemy się czerwienić w towarzystwie obcych ludzi sprawia, że tak się właśnie zaczyna dziać. Można nauczyć się sobie z tym radzić.

Polecałabym Pani znaleźć sobie terapeutę, który pracuje w nurcie poznawczo-behawioralnym i który nauczyłby Panią, jak zapanować nad swoimi emocjami.

Pozdrawiam, Natalia Słowik