Nieśmiałość i strach przed nową szkołą

Jak poradzić sobie z tym, że w nowej klasie będę sama? Mam 14 lat i zmieniłam szkołę z powodu przeprowadzki, w poprzedniej szkole były nie miłe koleżanki więc nie było mi tego jakoś bardzo żal, ale jak myślę o tym, że nikogo tam nie znam, że się zgubię (bo to jest duża szkoła) to się boję. Jestem nieśmiała, mam trochę kompleksów... Boję się jeszcze, że nie będę miała z kim porozmawiać, siedzieć w ławce (przecież będę tą nową). Oczywiście wiem, że najważniejsze to być sobą. Proszę o poradę...
KOBIETA, 14 LAT ponad rok temu

Przywiązywanie wagi do cudzych opinii

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Obawy przed czymś nowym, nieznanym są naturalne. Nic zatem dziwnego, że boisz się, jak sobie dasz radę w nowej szkole, czy polubią Cię koleżanki i koledzy w klasie, czy Cię zaakceptują, czy będziesz miała z kim siedzieć w ławce, czy znajdziesz sobie przyjaciół, jak poradzisz sobie z nauką, czy się nie zgubisz w nowym, nieznanym Ci budynku itp. Twoje wątpliwości są normalne i jak najbardziej masz do nich prawo. Pamiętaj jednak, że strach zwykle ma wielkie oczy ;) Sądzę, że wychowawczyni w nowej klasie pomoże Ci zaadaptować się do nowych warunków. Myślę, że Twoim większym problemem są kompleksy, niska samoocena, brak wiary w siebie i nieśmiałość, które sprawiają, że wyolbrzymiasz pewne problemy i snujesz czarne wizje na przyszłość. Przejawiasz tendencję do krytycznej oceny samej siebie, wątpisz, że ktoś może Cię polubić czy chcieć siedzieć z Tobą w ławce, bo za bardzo koncentrujesz się na swoich mankamentach, wadach, nie doceniając mocnych stron, talentów i zalet. Warto, byś popracowała nad swoim poczuciem własnej wartości. Zachęcam Cię do przeczytania poniższego artykułu, w którym znajdziesz wiele cennych wskazówek: Jak podnieść poczucie własnej wartości?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

0

Witam Cię Serdecznie,

Proszę, porozmawiaj ze swoja Mamą, o swoich obawach i niepokoju, na pewno zrozumie Cię i zaproponuje Ci dyskretną konsultację wraz z rozmową, z psychologiem dziecięcym i/albo/ z pedagogiem szkolnym.

Życzę Ci pomyślności w nowej szkole,
irena.mielnik.madej@gmail.com

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty