Jak pokonać nieśmiałość i znaleźć przyjaciół?

Mam 13 lat i od teraz jestem w pierwszej klasie gim. Każda dziewczyna oprócz mnie znalazła już sobie jakąś koleżankę. W podstawówce nie miałam żadnych przyjaciół i rzadko z kimś rozmawiałam, bo jestem nieśmiała. Teraz chcę się zmienić, być odważniejsza. Jednak boję się, że w gimnazjum też nie będę miała przyjaciół.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Pamiętaj, że nieśmiałość nie musi być wyłącznie wadą. Uczyń z niej zaletę. Osoby nieśmiałe są często odbierane jako dyskretne, którym można powierzyć sekrety. Osoby nieśmiałe wydają się być dobrymi słuchaczami. To może być atrakcyjny atut;) Pomyśl, jaka jesteś oryginalna, wyjątkowa, ile masz do zaoferowania osobie, z którą mogłabyś się przyjaźnić. Dobrze, że chcesz być troszkę bardziej pewna siebie i pokonywać swoją nieśmiałość. Rozumiem Twoją potrzebę posiadania przyjaciela, kogoś bliskiego, zaufanego. Myślę jednak, że Twoje obawy, wątpliwości, czy ktoś zechce się z Tobą przyjaźnić nie wynikają tylko z nieśmiałości, ale także z niskiego poczucia własnej wartości. Być może nie wierzysz w siebie i nie dostrzegasz swoich mocnych stron, zalet, tego, co masz do zaoferowania innym ludziom, a co czyni Cię atrakcyjną społecznie. Popracuj nad swoja samooceną. Zachęcam Cię do przeczytania artykułu: Jak podnieść poczucie własnej wartości?
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witaj
Im bardziej się boisz tym jest trudniej. Wrzesień w nowej szkole to bardzo dobry czas aby zmienić swoje nawyki i sposoby zachowania. Pomyśl sobie że wszystkie osoby w klasie zaczynają jak ty podobnie, jesteście w pierwszej klasie, pewnie jest kilka osób które podobnie jak ty się boją że zostaną same. Rozejrz się dookoła, spójrz na nich, zagadaj do kogoś, przysiąć się do innej osoby, poczęstuj kanapką. Nie unikaj swojej klasy. Wyobraż sobie że nieśmiałość to taka rzecz, którą zapakowałaś do pudełka i schowałaś głęboko w szafie. To jest twój czas na poznawanie innych.
Powodzenia