Jak nauczyć się mówić głośno i pokonać nieśmiałość?

Co zrobić, żeby mówić głośniej? Witam. Mówię za cicho, dawniej byłem chorobliwie nieśmiały, mówiłem bardzo cicho, problem w tym, że zostało mi to do dziś. Kiedy jestem w jakimś hałaśliwym miejscu trudno jest mnie zrozumieć, mimo, że staram się mówić głośno. Do tej pory to ignorowałem, ale w pracy staje się to coraz większym problemem.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Być może ma Pan po prostu taki tembr głosu, że słabo Pana słychać? Artykulację i mowę może Pan ćwiczyć w domu, wykonując różnego rodzaju ćwiczenia logopedyczne, np. niech próbuje Pan mówić jedno zdanie, zaczynając od szeptu, a potem stopniowo coraz głośniej i głośniej aż do krzyku. Być może cichość mówienia jest powiązana z nieśmiałością. Jeżeli jesteśmy mało pewni siebie, zazwyczaj ściszamy głos. Wówczas ćwiczenia na dykcję i wyraźne czy głośne mówienie nie pomogą, gdy nie upora się Pan z nieśmiałością i brakiem wiary w siebie. Drogą wirtualną nie da się postawić żadnej diagnozy, ale jeżeli podejrzewa Pan, że Pana problemy z cichym mówieniem mogą wynikać z niskiego poczucia własnej wartości, proszę skonsultować się z psychologiem.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Problemy z cichym mówieniem, które występują głównie w sytuacjach społecznych, jak również z drżeniem głosu, chrypką, lub wręcz utratą głosu w momentach silnego stresu mogą być związane z doświadczaniem silnego lęku. Proszę zaobserwować, czy coś oprócz cichego mówienia zauważył Pan u siebie. Może zwiększone napięcie mięśni, pocenie się rąk, przyspieszone bicie serca, brak oddechu. Takie objawy wskazywałyby na nerwicowe podłoże problemu. Warto byłoby również przyjrzeć się przekonaniom jakie Pan posiada na temat własnej osoby, własnej atrakcyjności, poczucia wartości, własnej sprawczości oraz przekonaniom dotyczącym innych ludzi w Pana otoczeniu. Jak jest Pan odbierany w środowisku, a jakie są Pana wyobrażenia na ten temat? Nad własną autoprezentacją można pracować. Nad wystąpieniami publicznymi, pewnością siebie i głosem najlepiej w grupie np. na treningu komunikacji czy asertywności. Można również pracować nad tym indywidualnie z psychologiem czy psychoterapeutą. Zawsze warto zasięgnąć konsultacji psychologicznej. W przypadku podłoża nerwicowego Pana problemów, np. fobii społecznej, takie objawy leczy się lub łagodzi poprzez psychoterapię.