Nieumiejętność wypowiadania się na forum, niska samoocena i zaniżone poczucie własnej wartości

Już w gimnazjum nie umiałam się wypowiadać na lekcjach, potem na zajęciach na studiach. Zapytana odpowiem, ale jeśli nauczyciel zadaje pytanie do ogółu to już nie umiem się odezwać, mimo, że znam odpowiedź. Szukam jakiś głupich wymówek na moje zachowanie: że powiem za cicho, że będzie źle, że każe mi odpowiedzieć na inne pytania spontanicznie, że to co powiem głupio zabrzmi itp. Ponadto mam niską samoocenę i poczucie własnej wartości oraz nieśmiałość. Co zrobić, żeby ta blokada zniknęła?

Witam,
Jeśli pyta Pani o to, jak zrobić żeby umieć wypowiadać się na forum - to nie pozostaje nic innego jak próbować, próbować i jeszcze raz próbować.
Za pierwszym razem może będzie "za cicho", za drugim może "zabrzmi głupio", a za dziesiątym czy setnym - nie będzie już Pani koncentrować się na własnej ocenie.

Dobrym rozwiązaniem jest udział w zajęciach / warsztatach psychologicznych podnoszących kompetencje społeczne, uczące autoprezentacji lub kształtujących asertywność.