Zaniżone poczucie własnej wartości

Mam 16 lat i mieszkam w bardzo małej miejscowości. W mojej miejscowości jestem uznawana za osobę rozmowną i przebojową, natomiast gdy pojawiam się w jakimś większym i bardziej zaludnionym miejscu, typu centra handlowe, różne instytucje, w pewnym momencie staję się osobą cichą, boję się odezwać do kogokolwiek. W większej grupie mam wrażenie, że wszyscy się ze mnie śmieją, że nie mam nic ciekawego do zaoferowania... Mam wrażenie, że inni są lepsi ode mnie. Mam z tym duży problem, gdyż uczę się śpiewu i sprawia mi to duży kłopot... Chciałabym być jak moje koleżanki, bardziej spontaniczna, być pewna swoich umiejętności. Nie wiem, dlaczego tak się dzieje i bardzo chciałabym to zmienić... Często przez to odcinam się od świata i często uciekam w miejsca, gdzie nie ma ludzi, wpadam w depresję. Nie chcę, by to się tak ciągnęło. Chciałabym pokazać jaka jestem naprawdę, ale nie wiem, co w tym kierunku powinnam zrobić... Czasami zastanawiam się, czy się w ogóle do tego nadaję. Może za bardzo wyolbrzymiam mój problem? Czy potrzebna jest mi w tym przypadku pomoc psychologa? Czy może wystarczą jakieś wskazówki, rady? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

16 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,

Na podstawie Twojego opisu rozpoznanie depresji wydaje się mało prawdopodobne. Problemy wskazują raczej na zaburzenia o typie lęku społecznego. Twoje objawy pojawiają się głównie w sytuacjach, w których spodziewasz się oceny ze strony innych osób: starasz się wtedy wycofywać i zwracać na siebie jak najmniej uwagi, aby nie narazić się na krytykę. Obawy przed zatłoczonymi miejscami należą również do zaburzeń lękowych.

Tego typu zaburzeniom może towarzyszyć obniżenie nastroju. Podstawową formą pomocy w takich problemach jest psychoterapia, dlatego polecam Ci wizytę u psychologa lub psychoterapeuty, który udzieli konkretnych wskazówek po dokładnym poznaniu charakteru Twoich trudności.

Polecam również informacje dostępne w wątkach dotyczących fobii społecznej:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/nie-wiem-czy-to-fobia-spoleczna-czy-niesmialosc,

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-ze-mam-fobie-spoleczna.

Z pozdrowieniami