Do kogo się udać- psychologa czy psychiatry?

Witam, mam taki problem. Jestem małomówna, zamknięta w sobie, ciężko nawiązuje kontakty z ludźmi, od zawsze taka byłam. W towarzystwie zazwyczaj milczę, nie umiem nawiązać rozmowy. Często nie wiem co powiedzieć, a nawet jak wiem to i tak nic nie mówię. Jakaś blokada mi to uniemożliwia, przy tym bardzo się stresuje, podobno u mnie to dziedziczne, po dziadku. Zaczęłam chodzić do psychologa, ale postępów jak na razie nie ma. Jaka psychoterapia byłaby najskuteczniejsza, a może wizyta u psychiatry? Prosiłabym o diagnozę, z góry dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opis Pani problemu jest bardzo krótki, trudno więc na jego podstawie sformułować konkretną diagnozę.

Zgłaszane przez Panią trudności w relacjach interpersonalnych mogą wskazywać na objawy fobii społecznej.
Fobia społeczna ma przede wszystkim podłoże psychologiczne, dlatego najbardziej istotna jest psychoterapia.
Jednak ze względu na przypuszczalne podłoże biologiczne (przynajmniej w części przypadków), stosowane jest leczenie farmakologiczne.
W przypadku fobii społecznej odstawienie leku powoduje nawrót u większości chorych.
Psychoterapia poznawczo-behawioralna, zalecana jako podstawowa metoda terapeutyczna może doprowadzić do remisji objawów utrzymującej się przez wiele lat.

W standardach leczenia fobii społecznej zaleca się łączenie obydwu metod leczenia, dlatego polecam Pani zarówno konsultację u lekarza psychiatry, jak i kontynuowanie psychoterapii.

Polecam Pani więcej informacji zawartych w podobnych wątkach:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czynniki-biologiczne-w-powstawaniu-nerwicy-...

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-cwiczenia-przy-fobii-spolecznej

Z pozdrowieniami