Nie umiem rozmawiać z innymi, obawiam się, że mnie wyśmieją - czy to zaburzenia psychiczne?

Nie umiem, nie potrafię rozmawiać z ludźmi, dosłownie z nikim. Żyję we własnym świecie, prawie w ogóle się nie odzywam, nie umiem podtrzymać rozmowy, a tym bardziej zacząć jej. Nie umiem, nie wiem o czym mam rozmawiać z innymi, nie wiem co mam powiedzieć, mam wrażenie, że jak coś powiem to mnie wyśmieją albo powiem coś źle - wiem, że to głupie, ale jak mam, nie umiem się otworzyć na innych. Ciągle jestem smutna, nie umiem się cieszyć i czerpać radości, mam dość samej siebie i swojego życia. Już nie wierzę w to, że będzie dobrze. Straciłam nadzieję. Wiem, że to głupie, ale ja nie umiem inaczej:(((( Czy ze mną jest coś nie tak? Czy mam jakieś zaburzenia psychiczne? Czy to że nie umiem pokazuje że to może ja jestem inna, to znaczy gorsza?
KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Na podstawie tak krótkiego opisu, bez osobistego kontaktu, trudno jest zdiagnozować problem. Twoja wypowiedź może wskazywać na dość częste zaburzenia o typie fobii społecznej.

Osoba cierpiąca na fobię społeczną unika kontaktów i rozmowy z innymi ludźmi, obawiając się wyśmiania, kompromitacji. W głębi duszy uważa się za osobę nieciekawą, nieatrakcyjną, zaś otoczenie postrzega jako krytyczne, surowe, oceniające. Unikając kontaktów nie zdobywa pozytywnych doświadczeń, przez co problemy nasilają się, często prowadząc do izolacji i depresji.

Fobię społeczną i depresję można skutecznie leczyć przy pomocy leków przeciwepresyjnych oraz psychoterapii.

Więcej na ten temat możesz przeczytać w podobnych wątkach:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-jest-depresja-czy-fobia-spoleczna-a-moze-jedno-i-drugie
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jak-walczyc-z-depresja-i-fobia-spoleczna

Serdecznie pozdrawiam