Jak mam sobie poradzić z lękami i ogromnym wstydem?

Witam, kończę 23 lata w tym roku. Jestem osobą (tak mówi moja mama) straszliwie nieśmiałą i wrażliwą. Mam wrażenie, że boję się dosłownie wszystkiego :( Boję się iść do aquaparku, bo boję się, że woda wleci mi do uszu, czego nie cierpię, jak wejdę do ud, to już mi się w głowie kręci, i jak mówię to znajomym, to nikt mi nie wierzy i każdy przekonuje, że jest fajnie itp. Tak mnie to denerwuje! Czuję straszny lęk przed wodą... Rodzicie nie nauczyli pływać ani mnie, ani mojej siostry... Może dlatego, że mama topiła się 3 razy... I wpajała mi to od dziecka. Nie wiem. Boję się też wszelkich kolejek górskich, jakichś karuzel, wysokości, wind (boję się, że się urwie albo stanę w windzie i się nie wydostanę) - powód: kiedyś jak byłam mała, jechałam z mamą starą windą i się zacięła... od tamtej pory nawet nie ma mowy, żebym wsiadła do windy, wolę przejść 10 pięter schodami... Nie umiem się dogadywać z ludźmi, wstydzę sie rozmawiać, bo jeszcze się ośmieszę... a wtedy to robię się czerwona jak burak i nad tym nie panuję, język mi się plącze i gadam bez sensu. Mam chłopaka, który należy do rozrywkowych osób. Boję się go zawieść tym moim zachowaniem i lękami ;/ Nie lubię odbierać telefonów w pracy. Unikam tego jak ognia. Mam jakąś wewnętrzną blokadę, której nie mogę pokonać... :( Co mi jest?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Opisywane objawy wskazują na zaburzenia lękowe pod postacią fobii swoistych i zespołu lęku społecznego.

Fobie swoiste polegają na przeżywaniu irracjonalnego, nadmiernego lęku przed konkretnym przedmiotem lub rodzajem sytuacji. Isnieje wiele typów fobii, w tym najpopularniejsze to m.in.: fobia wysokości, zjawisk atmosferycznych (np. burzy), podróżowania samolotem, zanurzania się w wodzie.

Fobie swoiste są bardzo popularnym zaburzeniem, w zasadzie prawie każdy ma jakiś typ fobii. Typową strategią radzenia sobie z lękiem jest unikanie sytuacji, które mogłyby go wywołać. Dlatego też wiele osób cierpiących na tego typu zaburzenia nie zgłasza się  do leczenia, dopóki mogą pozwolić sobie na unikanie tych sytuacji lub przedmiotów.

Zaburzenia lękowe mogą jednak powodowac znaczny dyskomfort i ograniczać aktywność.

Unikając sytuacji budzących lęk, nie pozwalamy sobie na przeżycie sytuacji poradzenia sobie z lękiem. Dlatego podstawową metodą leczenia jest psychoterapia behawioralna. Polega ona na odpowiednio zaplanowanych ćwiczeniach, mających na celu radzenie sobie w sytuacji, której dotychczas się unikało. Takim ćwiczeniem mogłoby być dla Pani trenowanie coraz większego zanurzenia ciała, polewanie głowy wraz z uszami prysznicem, z czasem - zapisanie na kurs pływania. Trenowanie nowych umiejętności początkowo może się odbywać w obecności i asekuracji terapeuty lub bliskiej osoby. Odpowiednie zaplanowanie tych eksperymentów zapewnia poczucie bezpieczeństwa i sukcesu. Jest to bardzo skuteczna metoda.

Z kolei unikanie rozmów z innymi ludźmi z obawy przed ośmieszeniem, wskazuje na objawy fobii społecznej. Ok. połowa osób cierpiących na fobię społeczną ma dodatkowo objawy fobii swoistych.

Polecam Pani informacje na ten temat fobii społecznej oraz możliwości leczenia tego zaburzenia zawarte w podobnych wątkach:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/przyczyny-czerwienienia-sie,

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/nie-wiem-czy-to-fobia-spoleczna-czy-niesmialosc,

http://portal.abczdrowie.pl/fobia-spoleczna,

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/jakie-cwiczenia-przy-fobii-spolecznej.

Serdecznie pozdrawiam