Czy powinnam zacząć terapię zanim pójdę do pracy?

Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami? Ja czuję że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak ogólnie, ale wyżej wspomniałam co mnie tamuje i chciałabym takie kroki podejmować pod nadzorem psychoterapeutki (z którą będę miała wizyty raz w tygodniu, a nie raz na miesiąc), a nie tylko psycholożki. Chodzę do psycholożki po to żeby nie czekać bezczynnie na psychoterapię, jest też coś w czym mi pomogła, mianowicie poleciła mi prowadzić taki dziennik tego co robię w ciągu dnia i dzięki temu wprowadziłam do swojego dnia parę rzeczy których wcześniej przez depresję nie robiłam regularnie
KOBIETA, 24 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry Pani!

Chciałabym wyrazić Pani swoje zrozumienie i współczucie w związku z trudnościami, z którymi Pani obecnie się boryka. Z pewnością nie jest łatwo podjąć decyzję dotyczącą pracy i psychoterapii, biorąc pod uwagę wiele elementów, jak uczucia, obawy, czy zdanie innych osób.

Z opisu wynika, że obecnie doświadcza Pani trudności związanych z depresją, co może znacząco wpływać na Pani zdolność do podjęcia zatrudnienia. W takiej sytuacji zrozumiałe jest, że myśl o pracy wywołuje lęk i pomysł, iż psychoterapia może być kluczowym elementem wsparcia w tym procesie wydaje się bardzo rozsądny.

Rozumiem, że psycholożka, z którą się Pani konsultuje doradza szybki powrót do pracy, ale proszę pamiętać, że to Pani sama potrafi najlepiej powiedzieć, czy jest gotowa na podjęcie nowych zobowiązań. Jeśli tylko sytuacja finansowa Pani pozwala na odsunięcie zatrudnienia w czasie, proszę rozważyć możliwe korzyści, jak i zagrożenia. Do marca nie jest daleko, a praca w tej chwili może stać się źródłem zarówno dobrych wspierających doświadczeń, jak i utwierdzić Panią w poczuciu nieadekwatności, niskiego poczucia wartości. Dużo zależy od tego, jakiego charakteru byłyby obowiązki, których by się Pani podjęła. Może Pani również poszukać pomocy w zakresie doradztwa zawodowego, tak, by znaleźć drogi zawodowej dostosowanej do Pani obecnej sytuacji emocjonalnej.

Dołączam kilka informacji na temat psychoterapii:

- https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne

- https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-dlugoterminowa

- https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

Życzę Pani determinacji w działaniu, przekonania, że ma Pani prawo podejmować decyzje służące jak największemu własnemu dobru oraz znalezienia balansu między pracą a procesem terapeutycznym. Mam nadzieję, że wspólnie z terapeutką znajdzie Pani właściwe rozwiązania i dojdzie do poprawy sytuacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.