Czy to normalne, że tak często myślę o terapii?

Jestem w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii i na rozpoczęcie chodzenia do nowej psychiatrki, oba na NFZ i oba rozpoczną się w marcu 2024 r. Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej, które negatywnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie, nie mogę pracować, oglądać filmów, słuchać muzyki, czytać książek czy grać w gry, moja aktywność życiowa jest niska, nie jestem w stanie też wchodzić w znajomości. Jednym słowem - wegetacja. Obecnie większość dnia upływa mi na myśleniu, oglądaniu filmików i czytaniu w internecie o psychoterapii i lekach, często też zaglądam na opisy psychoterapeutki i psychiatrki do których będę uczęszczać, ogólnie interesuję się tym co czeka mnie w marcu. Zważając na stan w jakim jestem to jedyne o czym jestem w stanie myśleć to o pomocy którą zacznę otrzymywać za 2 miesiące. Czy to normalne? Czy raczej podchodzi to pod obsesję?
KOBIETA, 24 LAT 4 miesiące temu

Dzień dobry, w obliczu trudności emocjonalnych i psychicznych, które Pani opisuje, zupełnie naturalne jest, że myśli skupione są na nadchodzącej terapii. To, że poświęca Pani dużo czasu na czytanie i zgłębianie wiedzy na temat psychoterapii i leków, może być oznaką, że jest Pani zaangażowana w proces poszukiwania rozwiązań i ulgi w swoim trudnym stanie. To również świadczy o próbie radzenia sobie z obecną sytuacją i aktywnym dążeniu do poprawy swojego samopoczucia.

Chociaż skupianie się na jednym temacie może przypominać obsesyjne zachowania, o których Pani napisała. Jednak ważne jest, aby rozróżnić to od normalnej reakcji na trudną sytuację życiową czy nową sytuację. Takie zachowanie może być również mechanizmem radzenia sobie ze stresem i niepewnością.

Pozdrawiam, Tomasz Kościelny, certyfikowany psychoterapeuta psychodynamiczny. Pracuje indywidualnie, z parami, małżeństwami i grupami w gabinetach w Warszawie oraz poprzez Skype, https://tomaszkoscielny.pl, e-mail: tkoscielny@interia.pl, tel. 692 13 99 40.