Jak poradzić sobie z tymi trudnościami życiowymi?

Witam, mam 29 lat i odwrócili się ode mnie bliscy. Jestem bezrobotny i szukam pracy, ale bezowocnie. Zawsze szukałem pracy w zawodzie ale nigdy nie wdrożyłem się bo to była ciężka praca. Robiłem różne rzeczy, ale raczej krótkotrwale. Teraz właściwie sam siedzę, bo nikt się do mnie nie odzywa. Prowadzę wegetację, bo nie czuję już wsparcia i niespecjalnie mam na cokolwiek ochotę. Jak się z tego oderwać i poczuć, że żyję?
MĘŻCZYZNA, 29 LAT 6 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem, że obecnie przeżywa Pan trudny okres, szczególnie związany z utratą wsparcia ze strony bliskich i trudnościami w znalezieniu pracy. To musi być bardzo wymagające emocjonalnie, chcę wyrazić moje współczucie dla Pana.

Sytuacja, w której Pan się znalazł, może być bardzo przytłaczająca. Brak pracy oraz jednocześnie brak wsparcia bliskich to trudne wyzwania. Proszę jednak pamiętać, że wiele osób doświadcza podobnych trudności i istnieją różne sposoby radzenia sobie z nimi.

Może Pan rozważyć skorzystanie z pomocy specjalistów, takich jak doradca zawodowy czy psycholog. Warto również poszukać grup wsparcia lub organizacji zajmujących się integracją zawodową. Rozmowa z bliskimi i poinformowanie ich o swoim trudzie oraz oczekiwaniach może także przynieść ulgę. Ważne jest, by nie pozostawał Pan w izolacji. Proszę nie wahać się szukać wsparcia wokół siebie. Jeśli nie wśród najbliższych, to wśród dalszych znajomych, a na pewno znajdą się osoby gotowe do pomocy.

Jeśli poszukiwanie rozwiązań na własną rękę w tej chwili Pana przerasta, proponuję zacząć od zwrócenia się po pomoc do specjalisty psychologa, czy psychoterapeuty, który pomoże Panu przejść przez ten trudny etap życia. Pomoc psychologiczna nie musi oznaczać diagnozy choroby psychicznej, może mieć formę kilku, kilkunastu wspierających rozmów. Możliwe, że spojrzenie na swoje problemy oczami innej życzliwej osoby pomoże Panu znaleźć potrzebny dystans i nowe pomysły na działanie.

Załączam kilka linków na tematy, o których mowa powyżej:

https://portal.abczdrowie.pl/samotnosc

https://portal.abczdrowie.pl/nurty-psychoterapeutyczne

https://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-dlugoterminowa

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia

Życzę Panu determinacji i siły do podjęcia kroków naprzód. Mam nadzieję, że wkrótce znajdzie Pan nowe perspektywy i zacznie się dla Pana nowy pozytywny rozdział życia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.