Jak poradzić sobie po zakończeniu romansu?

Witam! Nie wiem jak mam opisać swój problem. Czytałem dużo na temat depresji i wychodzi, że mam wszystkie jej objawy. Nie wiem co mam ze sobą zrobić. Otóż byłem z kobietą starszą ode mnie o 16 lat. Ma męża i syna, który skończył 18 lat. Mają wspólny dom. Poznałem ją w pracy. Kiedy ją poznałem, dużo rozmawialiśmy. Nigdy nie czułem do kogoś czegoś takiego jak do niej. Od pierwszego dnia opowiadałem jej o sobie wszystko. Ona również mi o sobie opowiadała, opowiadała o swoim życiu jeszcze zanim ze sobą zaczęliśmy być, jeśli można to tak nazwać, ponieważ byliśmy ze sobą w pracy, rzadko się spotykaliśmy po pracy. Ciągle mnie pocieszała, mówiąc że ze swoim mężem jest tylko dlatego, że mają kredyt na dom i muszą go razem spłacać. Kiedy zapytałem ją, czy go kocha mówiła mi, że nie i nigdy go nie kochała, tylko potrzebowała kogoś, z kim mogłaby wychowywać syna. Ciągle mówiła mi, że z nikim nie było jej tak dobrze jak ze mną.

Gdy skończyliśmy nasz związek zapytałem się, dlaczego podjęła taką decyzję, odpowiedziała mi, że ciężko jej żyć z dwoma facetami. Od tego czasu przestałem jej ufać i zacząłem zastanawiać się, kiedy mnie okłamywała i czy mówiła prawdę w tym, co do mnie czuje. Ciężko mi będzie o niej zapomnieć z dwóch powodów. Po pierwsze, nie chcę o niej zapominać, bo ją kocham - jestem o tym przekonany. Po drugie, pracujemy ze sobą, pracujemy na dwie zmiany, ale i tak jesteśmy przez godzinę razem i kiedy ona kończy swoją zmianę i wychodzi do domu, ja nie wiem co mam robić. Mam problemy ze snem, straciłem apetyt, palę po 2 paczki papierosów, choć miałem rzucać. Próbuję też zapomnieć za pomocą alkoholu, ale potem mam chore myśli. Proszę o poradę.

Witam!

Odrzucenie przez ukochaną osobę to bardzo trudna sytuacja. Stany depresyjne są charakterystyczne w takich przypadkach. Możliwe, że faktycznie rozwija się u Pana depresja spowodowana porzuceniem przez ukochaną. Jest też możliwość, że obecny stan psychiczny, to Pana strategia na poradzenie sobie z trudnościami. Porzucenie wywołuje szereg konsekwencji psychicznych i somatycznych. Kiedy czuje się Pan bardzo źle psychicznie, także Pana ciało cierpi. Warto w takiej sytuacji szukać rozwiązań, które pomogą, a nie tylko zamaskują na chwilę ból. Zamiast sięgać po alkohol czy papierosy, warto zwrócić się do osób, które mogą Pana wspierać. Poczucie, że jest Pan ważny dla innych osób, może z nimi porozmawiać i wspólnie poszukać rozwiązań pozwala zmniejszać psychiczne napięcie. O emocjach warto mówić. Pierwszy ważny krok już Pan zrobił - opisał Pan całą sytuację i poprosił o pomoc. Warto teraz zrobić kolejny - zwrócić się do bliskich osób, które mogą Pana zrozumieć i wesprzeć. Jeżeli nie ma Pan takich osób w swoim najbliższym otoczeniu, to polecam skorzystać z telefonów zaufania (np. 116 123 dla osób w kryzysie emocjonalnym) lub for/czatów internetowych. Złamane serce bardzo boli, ale nie jest Pan jedynym człowiekiem, który został porzucony. Dzielenie się z innymi swoimi uczuciami i przeżyciami oraz wspólne pomaganie sobie może pomóc Panu przezwyciężyć trudności i zacząć układać swoje sprawy. Od Pana będzie zależało, czy będzie Pan chciał dalej walczyć o tę kobietę, czy będzie Pan chciał budować swoją przyszłość bez niej. Bez względu na Pana decyzje, pomoc innych jest teraz bardzo ważna. Jeśli nie będzie miał Pan możliwości skorzystać z pomocy bliskich osób lub niepokojące objawy będą się utrzymywać lub nasilać (w ciągu najbliższych 2 tygodni do miesiąca), to zachęcam do konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą. Wsparcie specjalisty i praca nad trudnymi emocjami mogą pozwolić Panu poradzić sobie z tą sytuacją i wyeliminować narastające objawy.

Pozdrawiam

Dzień Dobry Panu,

Rozumiem, jak trudnych emocji Pan doświadcza, po zakończeniu ważnej dla Pana relacji.

Zachęcałabym Pana do sięgnięcia po potrzebną Panu rozmowę i wsparcie psychologiczne, by mógł Pan przepracować rozstanie.

Z przesłaniem wewnętrznego spokoju,
irena.mielnik.madej@gmail.com